حشیش، حافظه را مختل می نماید!

به گزارش وبلاگ پریها، تی اچ سی (THC) ترکیبی است که افراد را نشئه می نماید، در حالی که سی بی دی (CBD) قادر به فرونشاندن و کاستن این اثر است. حشیش هایی که حاوی مقدار بیشتری تی اچ سی و مقدار کمتری سی بی دی هستند، موجب نشئگی شدیدتر مصرف کننده می شوند.

حشیش، حافظه را مختل می نماید!

خبر خوب اینکه، جوانانی که حافظه اشان بر اثر مصرف حشیش آسیب دیده، در صورت نکشیدن می توانند به شرایط قبل بازگردند

حتی کلمه دوپ یا تهی مغز نیز که برای توصیف مصرف نمایندگان حشیش (یا گل) به کار می رود، نشان می دهد کارآیی مغز آن ها کمتر از میزان مناسب است. این ایده که این ماده مخدر به حافظه صدمه می زند، آن قدر قدیمی است که تقریبا تبدیل به یک واقعیت شده است.

اما علم مطالعه رابطه میان حافظه و حشیش، حالا اطلاعات جالب تری از ارتباط آن ها ارائه داده است.

اکنون شواهدی مبنی بر اختلال در حافظه کوتاه مدت و قدرت تمرکز فرد هنگام نشئگی ناشی از کشیدن حشیش به دست آمده است. این تحقیق نشان می دهد که حافظه کوتاه مدت و قدرت تمرکز، هر دو مسؤول پیامد های ضعیف تر آموزشی در عظیم سالانی اند که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفتند.

به همین خاطر بود که دوکان باناتین، چهره شناخته شده برنامه دراگونز دن با فرزندانش معامله ای کرد و گفت: تنها در صورتی اموال او را به ارث خواهند برد که تا سن 21 سالگی از مصرف هرگونه مواد مخدر، از جمله حشیش خودداری نمایند.

اگرچه مصرف حشیش در دهه 20 عمر کارکرد حافظه شما را مختل می نماید، دست کم تا آن موقع شما از مدرسه فارغ التحصیل شده اید. دورانی که شرط موفقیت در آن، حافظه ای خوب است.

اما این تمام ماجرا نیست. براساس نتایج تحقیقات اخیر، ترکیبات یافت شده در حشیش، می تواند مجموعه ای از مسائل، از جمله زوال عقل و بیماری آلزایمر را به تاخیر اندازد. حشیش به طور طبیعی موجب فراوری یاخته های عصبی مهمی می گردد.

چراکه چنین بیماری هایی نه تنها موجب کاهش آن ها می شوند، بلکه در شبکه های میانی آن ها نیز مداخله می نمایند. با توجه به رشد سریع جمعیت سالخوردگان و نیز عدم وجود درمانی برای این بیماری های ناتوان نماینده، این یافته ای مهم است.

این شواهد به ظاهر متناقض حشیش که هم بازدارنده حافظه است و هم به آن یاری می نماید، وقتی قابل درک است که بدانیم حشیش چیست. حشیش معمولا حاوی دو ماده تتراهیدروکانابینول (THC) و کانابینوید (CBD) است.

تی اچ سی (THC) ترکیبی است که افراد را نشئه می نماید، در حالی که سی بی دی (CBD) قادر به فرونشاندن و کاستن این اثر است. حشیش هایی که حاوی مقدار بیشتری تی اچ سی و مقدار کمتری سی بی دی هستند، موجب نشئگی شدیدتر مصرف نماینده می شوند.

تی اچ سی با قدرت بالاتر، به نظر حافظه کاری را هنگام نشئگی مختل می نماید. بنابراین، سؤال این جاست که آیا تناسب دو ماده تی اچ سی و سی بی دی موجب تاثیر به ظاهر متناقض حشیش بر حافظه می گردد؟ این در حالی است که در سال های اخیر، حشیش های موجود در بازار حاوی مقدار بیشتری تی اچ سی هستند و مقدار کمتری سی بی دی دارند و یا اصلا ندارند.

خبر خوب این که این امر حتی برای افراد جوانی که حافظه آن ها بر اثر کشیدن حشیش آسیب دیده، در صورت پرهیز از آن در آینده، دائمی نیست. در واقع، هر خسارتی قابل برگشت است.

به خاطر داشته باشیم که شناخت ما از تاثیر این ماده مخدر بر حافظه و نسبت آن با جنسیت فرد ناچیز است. ما حالا می دانیم که حافظه دختران جوان در مقایسه با هم سالان پسر خود، آسیب شدیدتری می بیند، اگرچه علت آن بر ما روشن نیست.

آن چه واضح است این است که مانند بسیاری از مواد مخدر دیگر از جمله الکل، هر قدر میزان مصرف حشیش بیشتر و تعداد دفعات آن بالاتر باشد، آسیب شدیدتری به حافظه وارد می گردد.

این در حالی است که برخی جوانان که مواد مخدر را امتحان می نمایند، دو ماده را هم زمان مصرف می نمایند، مثلا الکل و حشیش. این امر تحقیقات را هنگام کوشش برای اثبات علت و معلول سخت می نماید، چراکه الکل و حشیش هر دو باعث اختلال در حافظه می شوند. اگرچه تشخیص سهم هر کدام سخت است.

مصرف مواد مخدر و تاثیر آن بر بدن به طور یکسان تقسیم نشدند. در حالی که صد ها هزار نفر از جوانان حشیش می کشند، فقط عده کمی به مصرف سنگین و مداوم آن روی می آورند. امروزه آن چه میان نسل جوان متداول شده این است که بیشتر آن ها مواد مخدر مصرف می نمایند و عده کمتری به هیچ نوع مواد مخدری رو نمی آورند. در حالی که تعداد مخالفان با چنین تغییری در نسل جوان انگشت شمارند.

این جوانان می توانند به شدت محروم شوند، چراکه مصرف حشیش می تواند منجر به کاهش توانایی های تحصیلی و در نتیجه دستاورد های آموزشی آن ها گردد. اگر شما قبلا در امتحانات رد شده اید و یا در سایر مقاطع آموزشی شکست خورده اید، نمی توان با اطمینان خاطر گفت که تاثیر حشیش بر حافظه شما برگشت پذیر است.

این امر نه تنها اعتماد به نفس جوانان را ضعیف می نماید، بلکه فرصت تحقق پتانسیل های آن ها را نیز کاهش می دهد. نسل جوان نیازمند تمامی یاری های ممکن برای ورود به بازار رو به تنزل کار است. نسل جوان برای رهایی از بی کاری و نابرابری ها، باید از خشنودی و خوش بختی که نسل بیبی بومر ها (نسل دوره انفجار جمعیت) یا نسل بعد از جنگ جهانی بدون آن برخوردار بود، صرف نظر کند.

هر چند مصرف حشیش می تواند لذت بخش و وسوسه انگیز باشد، اما شواهد نشان می دهد که تاثیر آن بر سلامت جوانان هم چنان نامعلوم است. مادام که ما تحقیقاتی شفاف تر و پایدارتر انجام ندهیم، نسل جوان راهی ندارد جز آن که خود همه خطرات را بیازماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1142

به "حشیش، حافظه را مختل می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حشیش، حافظه را مختل می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید