فراوری سوخت هواپیما از آلودگی هوا!

به گزارش وبلاگ مجله پریها، مهر نوشت: برای نخستین بار در انگلیس یک واحد جذب مستقیم هوا فعال شد که دی اکسید کربن را از اتمسفر جمع آوری و به سوخت پاک جت تبدیل می نماید.

فراوری سوخت هواپیما از آلودگی هوا!

شرکت میشن زیرو تکنولوژیز با همکاری پژوهشگران دانشگاه شفیلد ابزاری ابداع نموده که با انرژی خورشیدی کار می نماید و سالانه تا 50 تن دی اکسید کربن از هوا را جذب و به سوخت هوایی حافظ محیط زیست(SAF) تبدیل می نماید.

واحدهای جذب مستقیم هوا، دی اکسید کربن موجود در اتمسفر را به دام می اندازند و غلظت آن در هوا را کاهش می دهند البته این روش هنوز نوپا است.

به گفته نیک چدویک مدیر ارشد اجرایی شرکت میشن زیرو تکنولوژیز ابزار ابداعی می تواند حجم وسیعی از هوا را جذب، دی اکسید کربن موجود در جو را جدا و سپس هوای اتمسفر را بدون گاز آلاینده مذکور رها کند.

اخیرا توجه زیادی به فناوری جذب مستقیم هوا شده و شرکت های بزرگی مانند آلفابت (شرکت مادر گوگل) و جی پی مورگان چیس در آن سرمایه گذاری نموده اند اما به گفته بعضی کارشناسان این روشی کارآمد برای حذف گازهای گلخانه ای از اتمسفر زمین نیست.

دکتر استیو اسمیت مدیر ارشد اجرایی شرکت آکسفورد نت زیرو معتقد است این پروژه ها درواقع بسیار کوچک و پر هزینه هستند. از سوی دیگر گزینه های جایگزینی برای آنها وجود دارد که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انرژی کمتری مصرف می نمایند مانند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر.

محققان این شرکت نه تنها کربن را از اتمسفر جذب می نمایند، بلکه از آن برای ساخت سوخت جت حافظ محیط زیست استفاده می نمایند.

صنعت هوانوردی حدود 2 درصد گازهای گلخانه ای دنیا را فراوری می نماید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 آذر 1402 بروزرسانی: 21 آذر 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2310

به "فراوری سوخت هواپیما از آلودگی هوا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری سوخت هواپیما از آلودگی هوا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید