با محوطه های اورارتویی در دشت قره ضیاءالدین چایپاره آشنا شوید

به گزارش وبلاگ پریها، رودخانه آغ چای که از ارتفاعات 3200 متری حاجی بیگ و دامنه های جنوبی کوه های قره جوی واقع در مرز ایران و ترکیه و کوه مندلیخ سرچشمه می گیرد، پس از دریافت منابع آب شاخه های قره دره و قره جه چای در محل ملحملو به نام آغ چای نامیده شده و به رودخانه قطور چای می پیوندد.

با محوطه های اورارتویی در دشت قره ضیاءالدین چایپاره آشنا شوید

این رودخانه با جهت غربی شرقی پس از عبور از دشت قره ضیاءالدین و منطقه حفاظت شده مراکان به رودخانه ارس می ریزد.

مطالعات باستان شناسی اجرا شده در محدوده دشت قره ضیاءالدین و سلسله ارتفاعات پیرامون آن منجر به شناسایی 16 محوطه تاریخی مربوط به دوره اورارتوها در منطقه شده است. جریان رودخانه آغ چای به عنوان اصلی ترین منبع تأمین آب مورد نیاز مردم بومی منطقه از جمله مهمترین دلایل شکل گیری استقرارهای انسانی در محدوده مورد مطالعه به شمار می آید.

براساس مطالعات صورت گرفته، سابقه سکونت در محدوده دشت قره ضیاءالدین به دوره مس سنگی در محوطه آناقیزلی روستای چورس می رسد.

این محوطه بر بالای برجستگی صخره ای کم ارتفاع و در فاصله دو کیلومتری از رودخانه آغ چای واقع شده است، براساس یافته های سفالی، محوطه آناقیزلی علاوه بر دوره مس سنگی، در دوره های مفرغ قدیم، هزاره اول ق.م و قرون میانی اسلامی دارای سکونت بوده است.

پراکندگی و تراکم سکونتگاه ها در هزاره اول ق.م و زمان حکومت اورارتوها به اوج خود می رسد، بزرگترین استقرار اورارتوها در حوزه شمال غرب ایران، قلعه بسطام است که به عنوان بزرگترین قلعه اورارتویی سرزمین ایران با مساحت حدود 80 هکتار به حساب می آید.

این قلعه در ساحل شمالی رودخانه آغ چای و بر روی یک صخره طبیعی بلند واقع شده است، کاوش های باستان شناسی در این محوطه توسط باستان شناسان آلمانی و ایرانی به مدت 13 فصل منجر به کشف بقایای فضاهای معماری مختلفی شده است.

محوطه های قرمزی داغ، کول تپه، تپه عباد، تپه ماران، تپه کسیان و محوطه های دیگر در داخل و حاشیه دشت قره ضیاءالدین در دوره اورارتوها شکل گرفتند.

علاوه بر جریان رودخانه آغ چای، وجود چشمه های مختلف آب در محدوده دشت قره ضیاءالدین در شکل گیری و استمرار سکونت محوطه های تاریخی منطقه مؤثر بوده اند.

امروزه در روستاهای چورس، بسطام، قره کندی، حسین بگلو، دیزج حاتم خان، بادکی، اللهوردی کندی، بیگ درویش و زنگلان بخش مهمی از آب شرب مردم بومی منطقه از طریق این چشمه ها تأمین می شود.

شهرستان چایپاره با وسعتی در حدود 1036 کیلومترمربع در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده و 2/8 درصد از مساحت استان را در برگرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1294

به "با محوطه های اورارتویی در دشت قره ضیاءالدین چایپاره آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با محوطه های اورارتویی در دشت قره ضیاءالدین چایپاره آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید