بالاخره قیمت مسکن پایین آمد؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، اطلاعات نو دفتر اقتصاد مسکن نشان می دهد، در مرداد ماه 98 میانه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران 3 درصد نسبت به تیر کاهش پیدا کرد که اولین کاهش قیمت مسکن طی 4 سال گذشته است.

بالاخره قیمت مسکن پایین آمد؟

آمار رسمی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه نشان می دهد نرخ رشد قیمت مسکن در معاملات خرید آپارتمان برای اولین بار بعد از آبان سال 94 به زیر صفر رسید. میانه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات خرید و فروش آپارتمان در شهر تهران مردادماه امسال در حالی به 13 میلیون و180 هزار تومان رسید که این اندازه در ماه قبل-تیرماه 98- برابر با 13 میلیون و600 هزار تومان گزارش شده بود.

این موضوع نشان دهنده کاهش نزدیک به نیم میلیون تومانی میانه قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در این ماه است.

آمارها نشان می دهد نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن-تورم ماهانه مسکن-در مردادماه برای اولین بار بعد از 45 ماه متوالی-به جز ماه های نیمه تعطیل فروردین ماه که به عنوان ماه های استثنا در بازار مسکن محسوب می شود-به زیر صفر رسید و منفی شد؛ تورم ماهانه مسکن در ماه میانی تابستان- مرداد 98- معادل 3 درصد کاهش یافت.

بعلاوه میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در این ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل-مرداد 97- نیز 77 درصد افزایش یافت که در مقایسه با تورم نقطه ای مسکن در تیرماه به اندازه قابل توجهی کاهش یافته است.

تورم نقطه ای مسکن در تیرماه-نرخ رشد قیمت مسکن در تیرماه 98 در مقایسه با تیرماه 97-معادل 99 درصد گزارش شده بود. این اندازه تورم نقطه ای دست کم از ابتدای امسال، به لحاظ کمترین اندازه افزایش قیمت مسکن در هر ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، بی سابقه بوده است.

فروردین ماه امسال میانگین قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به فروردین سال گذشته 104 درصد افزایش یافت. تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 112 درصد به ثبت رسید. در خردادماه این اندازه افزایش قیمت معادل 107 درصد و در تیرماه به کمتر از 100 درصد یعنی 95 درصد رسید. در نهایت تورم نقطه ای مسکن در مردادماه به کمترین حد خود از ابتدای امسال تا به امروز - معادل 77 درصد-رسید.

آخرین سابقه کاهش قیمت اسمی مسکن قبل از مردادماه امسال به آبان سال 94 برمی شود؛ ماهی که در آن قیمت اسمی آپارتمان ها در راستا تخلیه حباب قیمتی مسکن بعد از یک دوره جهش قیمتی کاهش یافت.

میانه قیمت هر مترمربع مسکن در آبان 94 در مقایسه با میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در مهرماه همان سال 6/ 1 درصد کاهش یافت و از مترمربعی 4 میلیون و150 هزار تومان در مهرماه آن سال به 4 میلیون و 80 هزار تومان در آبان ماه رسید.

بر اساس این گزارش تعداد مبایعه نامه ها 2931 فقره بوده است. ماه قبل این رقم 4260 فقره بوده که کاهش فاحشی داشته است .

ارزش معاملات در تیرماه 5470 میلیارد تومان بوده که این رقم در مرداد به 3670 میلیارد تومان کاهش داشته است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی بجز 4 منطقه میانه قیمت هر مترمربع آپارتمان فرایند کاهشی داشته است.

میانه قیمت در منطقه یک در تیرماه 31 میلیون و 858 هزار تومان بوده است. این رقم در مرداد به 29 میلیون و 212 هزار تومان کاهش داشته است.

کمترین قیمت هم برای منطقه 19 بوده با 5 میلیون و 806 هزار تومان برای هر مترمربع.میانه قیمت در این منطقه 7 میلیون و 133 هزار تومان اعلام شده است.

بیشترین مبایعه نامه برای منطقه 5 با 367 فقره بوده است. میانه قیمت در این منطقه فرایند نزولی داشته و به 16 میلیون و 331 هزار تومان به ازای هر مترمربع کاهش یافته است .

منبع :خبرگزاری مشرق نیوز

منبع: اُکالا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1897

به "بالاخره قیمت مسکن پایین آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاخره قیمت مسکن پایین آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید