امکان تشخیص 400 نوع بیماری ژنتیکی در کشور، به حداقل ها بسنده نشود

به گزارش مجله پریها، رییس انجمن ژنتیک ایران با تاکید بر ضرورت ایجاد زیر ساخت ها برای بهره مندی حداکثری از محققان کشور در حوزه های سلامت، گفت: در حال حاضر کشور توانایی تشخیص 400 نوع بیماری ژنتیک را دارد و این در حالی است که تائیدیه های روش های ژن درمانی از سال 2017 از سوی FDA صادر شد.

امکان تشخیص 400 نوع بیماری ژنتیکی در کشور، به حداقل ها بسنده نشود

دکتر محمود تولایی در گفت وگو با خبرنگاران، اضافه نمود: ما در کشور قادر هستیم حدود 400 نوع بیماری ژنتیک را تشخیص دهیم، ضمن آنکه بسیاری از بیماری هایی که در گذشته دارای نرخ شیوع بالایی بودند، مانند سندرم داون و عوارض ناشی از عقب ماندگی های مختلف، امروزه در پرتو گسترش دانش و ارائه خدمات ژنتیکی مدیریت شده و به حد قابل قبولی رسیده است.

وی کاهش بروز این نوع بیماری ها را منوط به فرهنگ سازی در افق بلندمدت دانست و خاطر نشان کرد: بر این اساس احتیاج است تا افراد ناقل بیماری های ژنتیکی و افراد در معرض خطر را شناسایی کنیم تا تحت پوشش کامل از نظر انجام آزمایش های غربالگری قرار گیرند تا بتوانیم شیوع این نوع بیماری ها را در کشور مدیریت کنیم.

تولایی، حوزه ژن درمانی و درمان های ژنتیکی را از شیوع های درمانی نوین و جدید در جهان دانست و اظهار کرد: تاییدیه های اجرای این نوع درمان ها در سال 2017 و 2018 از سوی FDA صادر شده است.

وی با اشاره به توانمندی های کشور در این زمینه، یادآور شد: کشور نیز در حوزه های ناباروری پیشرفت های زیادی داشته است و در حوزه درمان با سلول های بنیادی که از شقوق حوزه ژنتیکی است، به پیشرفت های خوبی نائل شدیم.

رییس انجمن ژنتیک با بیان اینکه تحقیقات ایران در این عرصه ها پا به پای جهان به پیش می رود، ادامه داد: این تحقیقات می تواند به عرصه عمل نزدیک گردد. ولی در حوزه ژن درمانی به عنوان یک خدمت درمانی در ابتدای راه قرار داریم؛ ولی از آنجایی که این علم در جهان از 3 سال قبل شروع شده است، به نظر می رسد که اگر این روش ها در اولویت های حوزه سلامت کشور قرار گیرد و حمایت گردد در مدت 3 سال آینده می توانیم هم تراز جهان حرکت کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله اعظم (عج) با تاکید بر اینکه ما در کشور در حوزه های پژوهش های مولکولی، زیستی و ژنتیک از اساتید برجسته ای برخوردار هستیم که تجربه فعالیت در مراکز پیشرفته جهان را دارند، گفت: در داخل نیز فرصت آفرینی های بسیار زیادی شده است، ولی متاسفانه به دلیل اینکه راهنمایی های برنامه ریزی شده و موضوعی در کشور ضعیف است، در استفاده از این توان ها به حداقل ها بسنده شده، به گونه ای که از توان یک استاد برجسته تنها به تدریس چند واحد در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسنده شده، در حالی که می توان از حضور آنها در اجرای پروژه های تحقیقاتی بهره مند شد.

تولایی با بیان اینکه الزامات اولیه برای جهش های علمی در کشور فراهم است، اضافه نمود: بسیاری از مراکز تحقیقاتی که در حوزه های مختلف سرطان فعال هستند، با یک مقاله علمی قانع می شوند؛ ولی آیا باید با این حجم از سرمایه گذاری تنها با انتشار یک مقاله قانع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 اسفند 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 813

به "امکان تشخیص 400 نوع بیماری ژنتیکی در کشور، به حداقل ها بسنده نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تشخیص 400 نوع بیماری ژنتیکی در کشور، به حداقل ها بسنده نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید