اعلام نامزد های گلدن گلوب 2020 و حواشی پررنگ آن

به گزارش وبلاگ پریها، روزنامه شهروند - پولاد امین: دیروز منتقدی نوشت: سینما همه سینماست. بالانشینی روزی روزگاری... در هالیوود و آیریشمن/ ایرلندی قابل پیش بینی بود، اما اینکه یک داستان عاشقانه کوچک درباره طلاق، یعنی داستان یک ازدواج نوآ بومباک، شانه به شانه این دو غول قرار بگیرد، دلپذیر است. به نظر می رسد یک دهه تأکید مضمونی نهاد های سینمایی دنیا و ارجحیت دادن مضامین به قابلیت های سینمایی به انتها رسیده و بار دیگر اهمیت دادن به فیلم ها، به خاطر خود فیلم هاست. مبارک است.

اعلام نامزد های گلدن گلوب 2020 و حواشی پررنگ آن

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

این جملات به مناسبت معرفی نامزد های گلدن گلوب نوشته شده است؛ مراسمی که انجمن مطبوعات خارجی هالیوود آن را برگزار و همه ساله فصل جوایز سینمایی را به نقطه جوش نزدیک می کند. این اتفاق دیروز هم رخ داد و با معرفی کاندیدا های هفتادوهفتمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب- که مهم ترین جوایز جریان اصلی سینما بعد از اسکار است و خیلی ها آن را مقدمه و پیش پرده اسکار می دانند که برندگانش پیش از برگزاری مراسم آکادمی اسکار سه - هیچ از بقیه جلو می افتند- فصل جوایز سینمایی حال وهوای رسمی و جدی به خود گرفت. این امر بعد از آغاز نه چندان پرسر و صدا و قدرتمندی که با معرفی بهترین های انجمن ها و حلقه های منتقدان سینمایی رسانه های آمریکایی رقم خورده بود، اتفاق مبارکی بود.

گوی طلایی

فصل جوایز سینمایی از مهرماه با اعلام نامزد ها و جوایز حلقه های گوناگون منتقدان و البته نمایندگان اصناف مختلف سینمایی آغاز می شود. تمام این مراسم و جوایز، روی هم مقدمه ای بر مهم ترین جوایز سینمایی سال یا همان اسکار خودمان قلمداد می شود و از این رو که با معرفی فیلم های پیروز سال، شمایی کلی از اسکار پیش رو را ترسیم می کند، از اهمیتی رسانه ای برخوردار است.

در بین تمام این جوایز، گلدن گلوب بیشترین اهمیت را دارد؛ جایزه ای که از سال 1941 به این سو، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود آن را اهدا می کند و در قیاس با جوایز آکادمی اسکار نگاه عمیق تر، فرهیخته تر و البته تخصصی تری را دنبال می کند. جوایز گلدن گلوب با آرای نویسندگان، منتقدان و عکاسان اهل 55 کشور جهان که ساکن لس آنجلس هستند و نشریات شان بیش از 250میلیون خواننده دارد، معین می شود. همین هم موجب می شود این جایزه ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد، مثل محدود نبودن به سینما (گلدن گلوب محصولات تلویزیونی را هم شامل می شود) یا تقسیم جوایز به دو بخش درام و کمدی- موزیکال (که از نظر منتقدان شرایط منصفانه تری برای رقابت هنری ایجاد می کند).

البته در سال های اخیر، گلدن گلوب مدام با این اتهام روبرو بوده که در حال طی کردن همان راهی است که اسکار در سال های اخیر رفته و همان طور که سال گذشته هم نوشته بودم سینمای ارزشمند را قربانی تلقی های بچگانه از سینما کرده است. اما گلدن گلوب امسال روندی متفاوت دارد. شاید به قول منتقد روزنامه گاردین: چون سینمای امسال متفاوت از تمام سال های اخیر بوده است.

بازی بزرگان

در گلدن گلوب امسال همان طور که از قبل پیش بینی می شد، رقابت اصلی بین فیلم هایی، چون ایرلندی، روزی روزگاری...، جوکر، 1917، دو پاپ و داستان ازدواج خواهد بود که البته حضور فیلم جدید تارانتینو در بخش کمدی- موزیکال از گرم شدن رقابت تارانتینو- اسکورسیزی جلوگیری کرد، تا زمان اسکار که شاید شاهد دوئلی گرم میان این دو غول باشیم.

در نهایت بعد از اعلام اسامی نامزد ها معلوم شد فیلم داستان ازدواج محصول نتفلیکس با کسب نامزدی در 6 رشته در صدر قرار گرفته و پس از آن ایرلندی مارتین اسکورسیزی با نامزدی در پنج رشته ایستاده که آن هم محصول نتفلیکس است. داستان یک ازدواج علاوه بر بخش بهترین فیلم، برای بازی اسکارلت جوهانسون، آدام درایور و لورا درن، فیلمنامه و موسیقی متن کاندیدا شده است.

ایرلندی نیز در پنج شاخه بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه و البته آل پاچینو و جو پشی به عنوان بازیگران مکمل کاندیدای گلدن گلوب شده است. در این بین از نظر تعداد نامزدی ها روزی روزگاری در هالیوود که آن نیز در پنج شاخه بهترین فیلم کمدی، کارگردانی، فیلمنامه و بازی های لئوناردو دی کاپریو و برد پیت کاندیدا شده، رقابت دوشادوشی با ایرلندی دارد.

جنجال فراموشی

در میان نامزد های گلدن گلوب هفتادوهفتم از قلم افتادن اسامی افراد و فیلم هایی که پیش از این در برآورد های رسانه ای به عنوان بخت های بالای اسکار و همین گلدن گلوب قلمداد می شدند، جنجالی و بحث انگیز شده است.

فیلم هایی مثل به سوی ستاره ها/ اد آسترا، بخشش، آب های تیره، داونتون ابی، هانی بوی، فقط رحمت، فانوس دریایی، پینات باتر فالکون، کویین و اسلیم، الماس های تراش نخورده، ما و امواج که با تمام امیدواری هایی که در موردشان وجود داشت، حتی یک نامزدی هم کسب نکردند؛ یا افرادی مانند شیا لابوف که در فیلمی، چون هانی بوی به عنوان سناریست و بازیگر فراوان تحسین شده بود و برآورد های رسانه ای حکایت از بخت بالای او برای نامزدی در هر دو یا حداقل یکی از این رشته ها داشت. بازیگرانی مانند جیمی فاکس و مایکل بی. جوردن برای رحم عادلانه، تایکا وایتیتی برای جوجو خرگوش و حتی آدام سندلر برای الماس های تراش نخورده نیز چنین شرایطی دارند و نادیده ماندن تلاش شان نقدها فراوانی به بار آورده است.

البته فیلم هایی هم بودند که با وجود اینکه در میان فیلم های کاملا نادیده گرفته شده نبودند، اما در کل جزو فیلم های ناکام گلدن گلوب امسال قلمداد شدند؛ مانند فورد در برابر فراری که نه تنها در بخش بهترین فیلم کاندیدا نشد که از بین کریستین بیل و مت دیمون هم که هر دو برای نامزدی بهترین بازیگر مرد شانس داشتند، تنها بیل توانست نامزد شود.

گاف بزرگ

اما سوتی بزرگ گلدن گلوب امسال نادیده ماندن رابرت دنیرو، بازیگر فیلم ایرلندی/ آیریشمن است. بازیگری که هالیوود ریپورتر کاندیدا نشدن او را یک شگفتی بزرگ نامید. دنیرو با سابقه هفت بار نامزدی اسکار، گمان می رفت به دلیل بازی در نقش فرانک شیران در فیلم ایرلندی به آمار اسکار ها و گلدن گلوب هایش بیفزاید، اما اینکه حتی به جمع نامزد های شاخه بهترین بازیگر مرد راه نیافته، موجب شگفتی بسیاری شده است؛ تا جایی که ورایتی در یکی از تیترهایش با این اتفاق شوخی بامزه ای هم کرده است: جنیفر لوپز هم نامزد شد، رابرت دنیرو، اما نه.

در شرایطی که دیگر هم بازیان دنیرو، یعنی آل پاچینو و جو پشی هر دو برای بازی در این فیلم نامزد کسب جایزه شناخته شده اند، این شکستی شخصی نیز برای دنیرو به شمار می آید. چه، سال های سال است بر سر کسب عنوان اسطوره زنده هالیوود رقابتی عجیب بین دنیرو و پاچینو وجود دارد و رسانه ها جوایزی، چون اسکار و گلدن گلوب را زمین بازی و محل معین نتیجه این رقابت می دانند.

تلویزیونی ها

در بخش تلویزیون هم گلدن گلوب شاهد شگفتی های بزرگی بود. مثلا سریال های شادی، جای خوب، داستان ندیمه، نارنجی سیاه جدید است، PEN 15، سیلیکون ولی، این ما هستیم، ویپ، واچ من، وقتی ما را می بینند و کیمی اشمیت شکست ناپذیر نتوانستند کاندیدای دریافت جایزه گلدن گلوب شوند و البته مهم تر از این، بازی تاج وتخت بود که جز برای بازی کیت هرینگتون، نامزدی دیگری به دست نیاورد و از رقابت کسب عنوان بهترین سریال درام بازماند.

در این بین، فصل دوم سریال های فلیبگ و خرده دروغ های بزرگ هر کدام در سه رشته نامزد دریافت گلدن گلوب شدند تا در این بخش پیروز ترین آثار تلویزیونی لقب بگیرند. جنیفر انیستون، اولیویا کولمن، نیکول کیدمن و ریس ویترسپون نیز در بخش بازیگران زن سریال درام رقابتی سطح بالا و سینمایی را به وجود آورده اند.

مهم ترین کاندیدا های گلدن گلوب 2020

بهترین فیلم درام: ایرلندی، داستان یک ازدواج، 1917، جوکر، دو پاپ

بهترین فیلم کمدی- موزیکال: روزی روزگاری در هالیوود، جوجو خرگوش، چاقوکشان، راکت من، نام من دالمایت

بهترین کارگردانی: بونگ جون- هو برای پارازیت، سم مندس برای 1917، تاد فیلیپس برای جوکر، مارتین اسکورسیزی برای ایرلندی و کوئنتین تارانتینو برای روزی روزگاری در هالیوود

بهترین فیلمنامه: نوآ بامباک برای داستان یک ازدواج، بونگ جون- هو برای پارازیت، آنتونی مک کارتین برای دو پاپ، کوئنتین تارانتینو برای روزی روزگاری در هالیوود و استیون زایلیان برای فیلم ایرلندی

بهترین بازیگر مرد درام: کریستین بیل (فورد علیه فراری)، آنتونیو باندراس (درد و افتخار)، آدام درایور (داستان یک ازدواج)، خواکین فینیکس (جوکر) و جاناتان پرایس (دو پاپ)

بهترین بازیگر زن درام: اسکارلت جوهانسون (داستان یک ازدواج)، سیرشا رونان و رنی زلوگر (زنان کوچک)، شارلیز ترون (بامبشل)، سینتیا اریو (هریت)

بهترین بازیگر مرد کمدی- موزیکال: دنیل کریگ (چاقوکشان)، لئوناردو دی کاپریو (روزی روزگاری...)، ادی مورفی (نام من دالمایت)، تارون اگرتون (راکت من)

بهترین بازیگر زن کمدی- موزیکال: آوکافینا (وداع)، کیت بلانشت (برنادت، کجا می روی؟)، اما تامپسون (آخر شب)

بهترین بازیگر مرد مکمل: تام هنکس، آنتونی هاپکینز، آل پاچینو، جو پشی، برد پیت

بهترین بازیگر زن مکمل: کتی بیتس، آنت بنینگ، لورا درن، جنیفر لوپز، مارگو رابی

منبع: برترین ها
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 699

به "اعلام نامزد های گلدن گلوب 2020 و حواشی پررنگ آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نامزد های گلدن گلوب 2020 و حواشی پررنگ آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید