ارتباط نزدیک بین تغییرات آب و هوایی و انتقال بیماری

به گزارش وبلاگ مجله پریها، یک مطالعه نشان داده است که نوسانات دما مانند امواج گرما، می تواند اثرات متفاوتی بر مقدار عفونت و انتقال بیماری داشته باشد.

ارتباط نزدیک بین تغییرات آب و هوایی و انتقال بیماری

خبرنگاران - یک مطالعه تازه که به وسیله وب سایت تحقیقاتی eLife منتشر شده است؛ به دشواری فزاینده در پیش بینی پیامد های تغییرات آب و هوایی بر تعامل بین میزبان و عامل بیماری زا، با افزایش دمای جهانی و شیوع فزاینده رویداد های شدید آب و هوایی اشاره نموده است.

بیماری های عفونی اثرات زیست محیطی عمیقی بر انسان ها، حیوانات و گیاهان دارند و برهمکنش های بین پاتوژن ها و میزبان های آن ها به تغییرات دما حساس است.

با این حال، آنچه کمتر به وضوح درک شده بود، این بود که چگونه تغییرات ناگهانی و شدید دما بر این رابطه تاثیر می گذارد و چگونه ممکن است بر نرخ کلی عفونت و پیامد های بیماری اثرگذار باشد.

پپین لویکس، نویسنده اول این مطالعه، از دانشگاه ترینیتی در دوبلین ایرلند، گفت: ما انتظار داریم تغییرات آب و هوایی نه تنها دمای میانه را افزایش دهد؛ بلکه تغییرات دما و فراوانی و شدت رویداد های شدید آب و هوایی را نیز افزایش دهد.

وی اضافه نمود: اگرچه مطالعات اثرات میانگین دمای بالاتر را بر ویژگی های میزبان و پاتوژن تعیین نموده اند؛ اما تاثیر تغییر رژیم های دما مانند امواج گرما هنوز تا حد زیادی ناشناخته است.

محققان اثرات دما های مختلف را بر صفات مختلف در یک میزبان زنده مطالعه نموده اند. سخت پوستان کوچک به نام داوینامگنا، و انگل روده ای که Odosporacolegata را آلوده می نماید، انتقال طبیعی زیست محیطی است؛ مشابه آن چه در بیماری های انسانی مانند وبا و COVID-19 رخ می دهد.

محققان واکنش موجودات زنده به سه رژیم دمایی مختلف را دنبال کردند. ثابت یا نوسان روزانه با سرعت +3 تا -3 درجه سانتیگراد یا امواج گرمایی که سه روز طول می کشند و 6 درجه بالاتر از دمای معمولی است.

این تیم دریافته است که نوسانات روزانه دما باعث کاهش عفونت و تعداد انگل ها در مقایسه با انگل ها در دمای ثابت می گردد که نتایجی مشابه با امواج گرما دارد.

این تیم دریافته است که تناسب اندام و توانایی تولیدمثلی در سخت پوستانی که در معرض انگل ها یا در معرض تغییر دما قرار گرفته اند، کاهش یافته است و این تفاوت بین پاسخ میزبان و عامل بیماری زا نشان می دهد که در بعضی شرایط انگل ها نسبت به میزبان خود در تحمل تغییرات ناگهانی دما بهتر عمل نموده اند.

این مطالعه نتیجه گیری می نماید که تغییرات دما، پیامد های برهم کنش های میزبان و پاتوژن را به روش های پیچیده ای تغییر می دهد و الگو های تغییرات آب و هوا اثرات عمیق و غیرقابل پیش بینی بر پویایی بیماری ها خواهند داشت.

منبع: ارم نیوز

بیشتر بخوانید

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2034

به "ارتباط نزدیک بین تغییرات آب و هوایی و انتقال بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط نزدیک بین تغییرات آب و هوایی و انتقال بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید