یلدا شب وصال دلها ، حال خوب یلدایی در لابه لای غزلیات حافظ

یلدا بهانه ای برای با هم بودن و سردی شروع فصل سرد را با دلهای پیوند خورده گرما بخشیدن است.

یلدا شب وصال دلها ، حال خوب یلدایی در لابه لای غزلیات حافظ
به گزارش از ،قدم های کوچکش را که در میان برف ها فرو می برد حتی پوتین هایش نیز مانع از نفوذ برف و یخ زدگی پاهایش نمی شد، ولی شور اشتیاق رسیدن به خانه مادر بزرگ که چند کوچه از خانه شان فاصله داشت حس سرما را برای او لذت بخش می کرد. امشب شب یلدا بود و تمام فامیل در خانه مادر بزرگ جمع بودند پدر که عصر از سرکار به خانه بازگشت او و خواهر و برادر هایش لباس پوشیده جلوی در منتظر ش بودند پدر آبی بر سر صورت زد و رضا بلافاصله حوله را در دستان خسته اش گذاشت پدر شوق بچه ها را که دید درنگ نکرد و به همراه خانواده راهی منزل مادربزرگ شدند. چند قدمی بیشتر به منزل مادر بزرگ نمانده بود، ولی برای رضا این مسیر طولانی تر از همیشه به نظر می رسید به خانه مادر بزرگ که می رسند درب منزل باز است وارد دالان خانه که می شوند عطر دل انگیز کدو تنبل و لبو های سرخ مشام هر کس را نوازش میداد. آقا رضا که الان 40 سال دارد به گزارش از ؛می گوید این ها تنها گوشه ای از خاطراتمان در شب یلداست لحظه لحظه زمانی را که در این شب درکنار وجود پر مهر مادربزرگ و پدر بزرگ بودیم سرشار از خاطره های شیرین برایمان بود هیچگاه یادم نمی رود صدای جلز و ولز وبالا پریدن دانه های گندم که مادر بزرگ برایمان تهیه می کرد . آقا رضا ادامه می دهد: این دانه های برشته که در زبان محلی به آن (قورقا) می گویند. به خاطر طبع گرم وخواص زیاد آن درشب های سرد زمستان علی الخصوص دربلندترین شب سال (شب چله) یلدا همراه بامخلوطی از گردو، فندق و کشمش به عنوان شبچره مورد استفاده بیشتر خانواده های زنجانی قرارمی گرفت.

آداب و رسوم زنجانی ها در شب یلدا

یلدا در میان زنجانی ها شبی میمون و مبارک است در زنجان در شب یلدا پیران و خردسالان جوانان و به خصوص بزرگتر های ایل در کنار هم جمع می شوند در این شب بزرگتر های ایل در صدر مجلس می نشینند وبه کوچک تر ها هدیه می دهند. شعر خوانی از اولویت های این شهر در نزد زنجانی هاست مخصوصا خواندن شعر های شهریار و مجموعه حیدر بابای او که جزو شعر های شب یلدا اذری زبان ها و همچنین زنجانی ها ست. مادر بزرگان همیشه برای استقبال از روز های بلند رحمت و برکت شب های یلدا در چهار گوشه کرسی گردو و فندوق می شنمایند به این امید که بر اطراف فرزندانش شادی و خنده حاکم گردد.

خوراکی ها و تنقلات ویژه شب یلدا در زنجان

خوراکی ها و تنقلات زیادی در شب یلدای زنجانی ها بنا به وسع خانواده مصرف می گردد، اما آنچه که مادر بزرگ های مهربان بر روی سفره از جنس جاجیم پهن شده بر روی کرسی قرار می دادند کاسه های مسی پر از کشمش های سیاه و قهوه ای بود که بر رویش گردو های مغز شده قرار می دادند سنجد و قورقا گندم برشته شده هم ازدیگر تنقلاتی بود که در سینی پذیرایی مادر بزرک ها بر روی کرسی می درخشید.همچنین در آن موقع ها زنجانی ها در شب یلدا مقداری برف سفید را با شیره انگور مخلوط نموده و آنرا می خورند. زنجانی ها با خوراکی هایی، چون ترب، شلغم، کلم و تنقلاتی مانند توت و انجیر خشک، کشمش، گردو و نخودچی در این شب از میهمانان خود پذیرایی می نمایند. بواسطه معروف بودن انار طارم این میوه هموراه بر سر سفره شب چله زنجانی ها جای وِیژه داشته است. مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان در مصاحبه با خبرنگار از ، یلدا را باز آفرینی سنت های قدیمی عنوان می نماید و آن را بهانه ای برای در کنار هم بودن می داند . او می افزاید :یلدا شبی است که باید رور به روی هم بنشینیم و چهره به چهره از حال و احوال هم جویا شویم. رحمتی ادامه می دهد: یلدا یکی از زیباترین یادگار یهای اصیل از فرهنگ و سنّت ایرانیست و شبی است که ایرانیان به داشته ها و میراث معنوی خود افتخار می نمایند و آروزهای خود را در لابه لای غزلیات حافظ جستجو می نمایند کوچکترهای خانواده در این شب حال خوب خود را در فال حافظی می بینند که بزرگترها بر سر سفره یلدا می گیرند. وی در خاتمه می گوید: باید این میراث را به بهترین شکل آن حفظ کنیم و با حلاوت و شیرینی اشعار و شیرینی انار به نسل های بعد از خودمان هدیه کنیم. زهرا نصبری نمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "یلدا شب وصال دلها ، حال خوب یلدایی در لابه لای غزلیات حافظ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یلدا شب وصال دلها ، حال خوب یلدایی در لابه لای غزلیات حافظ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید