کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان

به گزارش مجله پریها، یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تعلل در تصمیم گیری درباره رمزارزها (بیت کوین) باعث شده فرصت نقش آفرینی در این عرصه از ایران گرفته گردد و دیگر کشورهای منطقه در حال جذب استخراج کنندگان بیت کوین هستند.

کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان

مجید حسینی نژاد در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: همانطور که از ماه ها قبل اعلام نموده بودیم، بیت کوین یک ظرفیت قابل توجه برای فعالیت در ایران و ارزآوری برای کشور دارد و حتی با وجود دیر اقدام کردن در این زمینه، هنوز ایران می تواند نقشی جدی در این عرصه ایفا نماید.

به گفته وی، از چند ماه قبل که دولت به موضوع رمزارزها ورود کرد، به طور دقیق تکلیف این حوزه معین نشد و در چنین فضایی بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین کار خود را متوقف کردند یا به دلیل غیرقانونی اعلام شدن آن، مورد پیگرد قرار گرفتند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بانک مرکزی گزینه مناسبی برای تصمیم گیری در زمینه رمزارزها نیست، اظهار کرد: یکی از اصلی ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال این است که مستقل از بانک های مرکزی و دولت ها عمل می نماید و یکی از دلایل مزیت داشتن این پول ها برای ایران همین ویژگی است که می تواند در عبور از فشار تحریم ها به ما یاری کند.

حسینی نژاد ادامه داد: در رمزارز، بانک مرکزی نقشی ایفا نمی نماید و از این رو منطقی نیست از نهادی بخواهیم در حوزه ای که اختیاراتش را محدود می نماید، مجوز صادر نموده و در رابطه با آن ضابطه معین کند.

وی با بیان مزیت جغرافیایی ایران برای استخراج رمزارز، بیان نمود: ما در ایران دسترسی به انرژی ارزان قیمت داریم و با توجه به اینکه در تمام سال امکان استفاده از حداکثر ظرفیت آن وجود ندارد، عملا این انرژی به هدر می رود. اگر این انرژی تحت نظارت دولت به رمزارزها انتقال پیدا کند، قطعا می توان برای کشور درآمدزایی کرد و سرمایه گذاران مختلفی را به این سمت سوق داد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران تعلل در تصمیم گیری قطعی درباره رمزارزها را یک فرصت سوزی مالی دانست و گفت: در شرایطی که ما شرایط فعالیت استخراج کنندگان رمزارز را سخت نموده ایم، دیگر کشورهای منطقه در حال جذب آنها هستند. برای مثال از چندی قبل تعدادی از دستگاه های ماینر (استخراج رمزارز) به قزاقستان رفته و این روند در ماه های گذشته نیز ادامه یافته است. اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند بخش زیادی از سرمایه گذاران ایران را ترک خواهند کرد و قطعا بازگرداندن آنها کار ساده ای نیست. قطعا بیت کوین در شرایط فعلی می تواند در حل بخشی از مسائل مالی کشور یاری کننده باشد و باید این فرصت را دریافت.

به گزارش خبرنگاران، ارزهای دیجیتال یا رمزارزها از چند سال قبل کار خود را شروع نموده اند و امروز به مالی چند میلیارد دلاری رسیده اند.

بعضی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه در جابجایی این ارزها، بانک ها نقشی ندارند و عملکردشان نیز تحت نظارت بانک های مرکزی نیست، در صورتی که ایران در این حوزه به شکل جدی فعال گردد، می توان از طریق آن، بخشی از محدودیت های تحریم را دور زد.

مصرف بالای برق دستگاه های استخراج کننده بیت کوین در تابستان سال جاری حاشیه ساز شد و وزارت نیرو خاطرنشان کرد بخشی از توان شبکه برق رسانی کشور، در پیک مصرف سالانه از طریق این دستگاه ها مصرف می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 3 آذر 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 553

به "کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید