کمبود در بازار شکر ادامه دارد ، شکر به قیمت 42 هزار تومان هم پیدا نمی گردد ، آخرین شرایط بازار کالاهای اساسی

به گزارش وبلاگ مجله پریها، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره شرایط بازار شکر گفت: شکر در بازار خیلی کم است و قیمت ها فرق دارد و شکر به قیمت مصوب 28 هزار تومان پیدا نمی گردد.

کمبود در بازار شکر ادامه دارد ، شکر به قیمت 42 هزار تومان هم پیدا نمی گردد ، آخرین شرایط بازار کالاهای اساسی

خبرنگاران- مرضیه ثمره حسینی: شکر هنوز در بازار کمیاب است. این در حالی است که چند هفته پیش، خبر سهمیه بندی شکر منتشر شد و بعضی رسانه ها از سهمیه بندی شکر به میزان 4 کیلوگرم برای هر فرد خبر دادند. هرچند، چند روز پیش، مسعود امراللهی، مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی خبر سهمیه بندی شکر را تکذیب و مطرح نمود: هیچ سهمیه بندی شکر در حوزه مصرف نماینده، صنف و صنعت انجام نمی شود زیرا شکر به میزان کافی فراوری و توزیع شده و هیچ کمبودی در تامین این کالا نداریم.

وی گفت: 50 هزار تن شکر به وسیله بخش خصوصی به استان ها تخصیص دادیم که در حال توزیع است. بعلاوه حدود 62 هزار تن هم به وسیله شرکت بازرگانی دولتی سهمیه به استان ها داده شده که از این میزان هنوز 30 هزارتن به وسیله مباشرین معرفی شده از جهاد استان ها، جذب نشده است. این یعنی التهابی در بازار وجود ندارد.

اما برخلاف این صحبت ها، رصد بازار نشان می دهد شکر همچنان در بازار کمیاب است. رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی هم کمبود شکر را تایید کرد. رضا کنگری درباره شرایط بازار شکر به خبرنگاران گفت: شکر در بازار خیلی کم است و قیمت ها فرق دارد و به قیمت مصوب 28 هزار تومان پیدا نمی شود. در حال حاضر، هر کیلو شکر به قیمت 34 هزار تومان هم در بنکداری پیدا نمی شود، اگر باشد خیلی کم است. در سوپرمارکت ها هم به تعداد انگشت شمار، شکر به قیمت 40 تا 42 هزار تومان پیدا می شود.

کنگری در خصوص دلیل بروز چالش در بازار شکر اعلام کرد: برای ما حدود 400 تن سهمیه توزیع شکر در نظر گرفته شده که متاسفانه حق فروش به بنکداری ها را هم نداریم و فقط باید بین اتحادیه های همگن شامل سوپرمارکت ها و خواربارفرشان و عطار و سقط فروشان و لبنیاتی ها به صورت حواله ای و یک تن یک تن توزیع کنیم که از دیدگاه ما این نظام توزیع بسیار غلط است چرا که مرجع اصلی محصولات غذایی، اتحادیه بنکداران مواد غذایی است و باید اول بنکداران تامین شوند و سپس، بنکداران هم خرده فروشی ها را تامین نمایند تا بازار آرام شود اما اگر قرار باشد توزیع از سوپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای آغاز شود بار خواه ناخواه به وسیله دلال به بنکداری برمی شود و قیمت آن افزایش می یابد.

تا عرضه و تقاضا حل نشود چالش ادامه دارد

در حالی شاهد کمبود و گرانی شکر در بازار هستیم که نرخ مصوب شکر 28 هزار تومان است. رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در مود دلایل گرانی شکر در بازار اعلام کرد: تا عرضه و تقاضا برابر نشود چالش بازار شکر حل نخواهد شد. این در حالی است که 400 تن شکری که در اختیار ما گذاشته می شود میزان بسیار کمی است و مصرف 3-4 روز یک بنکدار است در حالی که چندین بنکدار زیر نظر ما کار می نمایند.

کنگری ادامه داد: روز گذشته ما جلسه ای با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی داشتیم و از آنها درخواست کردیم شرایط توزیع شکر اصلاح شود و اجازه دهند توزیع به روال درست و از بنکداری آغاز شود چون بنکداران توزیع را به صورت نظارتی و طبق مستندات انجام می دهند چنانچه این کار در خصوص دو محموله قبلی شکر هم انجام شد و ما طبق مستندات، شکر را به صورت یک تن یک تن در میان اتحادیه ها توزیع کردیم.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در خصوص احتیاج فعلی بازار شکر گفت: با توجه به اینکه در بازار هیچ شکری وجود ندارد برای برطرف چالش شکر در صورتی که 50 هزار تن شکر در اختیار ما قرار گیرد ما می توانیم بازار را از شرایط فعلی خارج کنیم. بر این اساس، ما در جلسه فردای خود با وزارت جهاد کشاورزی، بار دیگر درخواست خواهیم کرد که ضمن اصلاح رویه توزیع، کالا به وفور به بازار تزریق شود تا بتوانیم این چالش را برطرف کنیم چرا که اخبار حاکی از آن است که شکر موجود است اما توزیع آن آغاز نشده و امیدواریم در صورتی که توزیع آغاز شود قیمت های نجومی فعلی در بازار هم اصلاح شود.

هنوز واردات چای صورت نگرفته است

طبق گفته رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، به جز شکر، بقیه کالاهای اساسی به وفور در بازار است و هیچ کمبودی وجود ندارد. کنگری در خصوص شرایط بازار چای هم گفت: در خصوص چای الان نزدیک به 8 ماه است واردات صورت نگرفته و کار واردنمایندگان تا حدودی تعطیل است و نتوانستند کار خود را رونق دهند. در حال حاضر با اینکه ارز واردات چای معین شده و از 28 هزار و 500 تومان ارز نیمایی به 42 هزار و 200 تومان رسیده اما با این حال هنوز هم بار ثبت سفارش نشده است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در خصوص قیمت چای هم اعلام کرد: چون محصول در بازار به وفور بوده نوسان قیمت آنچنانی نداشتیم البته یک افزایش قیمت داشتیم که هر سال در پی افزایش هزینه دستمزدها و بیمه اعمال می شود و امیدواریم در این زمینه تدابیر لازم انجام شود تا بازار چای به هم نریزد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2293

به "کمبود در بازار شکر ادامه دارد ، شکر به قیمت 42 هزار تومان هم پیدا نمی گردد ، آخرین شرایط بازار کالاهای اساسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود در بازار شکر ادامه دارد ، شکر به قیمت 42 هزار تومان هم پیدا نمی گردد ، آخرین شرایط بازار کالاهای اساسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید