کتاب خانواده ایرانی منتشر شد خبرنگاران

به گزارش وبلاگ مجله پریها، کتاب خانواده ایرانی نوشته سید رضا صالحی امیری و زهرا خدایی توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به چاپ رسید.

کتاب خانواده ایرانی منتشر شد خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، کتاب خانواده ایرانی نوشته سید رضا صالحی امیری و زهرا خدایی به تازگی توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به چاپ رسیده است.

این کتاب در سه جلد نگاشته شده است. جلد نخست: مبانی و مفاهیم، الگو ها و مکاتب و تغییر و تحولات نظام خانواده؛ جلد دوم: آسیب شناسی اجتماعی خانواده ایرانی؛ و جلد سوم: آینده پژوهی خانواده ایرانی، راهبرد ها و بهره گیری از نظرات نخبگان به منظور دستیابی به الگوی مطلوب خانواده مستحکم و پایدار را مورد آنالیز قرار داده است.

در جلد اول این کتاب کوشش شده است به این سوال اساسی پاسخ داده گردد که ساختار نهاد خانواده در ایران دچار چه تغییراتی شده و تحول نهاد خانواده تحت تأثیر چه عوامل، زمینه ها و شرایطی بوده است و چه آسیب هایی به ویژه در چهار دهه اخیر، خانواده ایرانی را تهدید می نماید. انتخاب چهار دهه اخیر از آن جهت اجرا شده است که در این دوران، جامعه ایرانی با فشردگی و حجم بالای تغییرات اجتماعی- مالی روبرو بوده و تحولات خانواده ایرانی در این دوران بسیار قابل تامل است. افزایش سطح تحصیلات و آگاهی زنان و افزایش مشارکت آن ها در بازار کار، افزایش خانواده های تک والدی، تغییر الگوی فرزندآوری، کاهش تعداد فرزندان و … از جمله تغییرات مهمی است که جامعه ایرانی خصوصاً در چهار دهه اخیر، آن را تجربه نموده است.

این مجلد با در نظر دریافت اولویت خانواده و اهمیت حیاتی آن برای جامعه در دو فصل تدوین شده است. فصل اول به مفاهیم، الگو ها و مکاتب خانواده اختصاص دارد. در این فصل مفهوم خانواده، انگیزه پیدایش و کارکرد های نهاد خانواده مورد آنالیز قرار گرفته است؛ تحول نهاد خانواده، انواع خانواده در جامعه معاصر ایران و نقش و ارتباط نهاد خانواده و فرهنگ از دیگر موضوعات مطرح شده در این بخش است. در فصل دوم، تغییرات خانواده ایرانی در بستر تحولات مدرنیته مورد آنالیز و تحلیل قرار گرفته است.

جلد دوم این کتاب، آسیب شناسی خانواده ایرانی را مورد آنالیز قرار داده است. مطالعه آسیب شناسی خانواده ایرانی در این جلد نشان از درهم تنیدگی آسیب های اجتماعی از یک سو و فراگیر شدن آن ها از سوی دیگر دارد. نکته قابل توجه این است که همه آسیب های اجتماعی در ایران به نوعی به هم مرتبط هستند. با توجه به فرایند رو به رشد آسیب های نهاد خانواده در ایران، کوشش شده است تا با تحلیل و ارزیابی مطالعات و دیدگاه های محققان از شرایط و آسیب های موجود در جامعه به مهم ترین آسیب های اجتماعی پیش روی خانواده ایرانی با تأکید بر چهار دهه اخیر پرداخته و فرایند های چهار دهه گذشته خانواده ایرانی مبتنی بر نظام آسیب شناسی، علت شناسی، پیامدشناسی و آینده شناسی مورد آنالیز قرار گیرد.

جلد اول این کتاب با 332 صفحه و قیمت 60 هزار تومان و جلد دوم با 386 صفحه و قیمت 70 هزار تومان وارد بازار نشر شد. جلد سوم این کتاب نیز به زودی به چاپ خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1581

به "کتاب خانواده ایرانی منتشر شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب خانواده ایرانی منتشر شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید