چه کشورهایی می توانند در برابر زلزله مقاومت نمایند؟

به گزارش مجله پریها، خبرگزاری ایسنا نوشت: اواخر ماه گذشته میلادی زلزله ای به بزرگی 6.2 ریشتر مناطق مرکزی ایتالیا را به لرزه درآورد که موجب شد صدها تن کشته و هزاران تن دیگر بی خانمان شوند. بیشتر خسارت ها و بسیاری از تلفات ناشی از ریزش ساختمان های قدیمی در روستاهای کوچک کوهستانی بوده است.

چه کشورهایی می توانند در برابر زلزله مقاومت نمایند؟

به طور معمول زلزله هایی با بزرگی بیش از 7 ریشتر در ردیف زلزله های شدید و قوی در نظر گرفته می شوند اما همان طور که زلزله ایتالیا نشان داد حتی زمین لرزه هایی با مقیاس پایین تر نیز می تواند تاثیرات مخرب وسیع و قابل توجه در مناطقی با زیرساخت های قدیمی یا نقاط دور از دسترس که انجام عملیات امدادرسانی در آنها به سختی صورت می گیرد، برجای بگذارند.

بعضی از کشورها از وقوع چنین حوادثی در مناطق دیگر، تجربه هایی بدست می آورند و اقدامات لازم برای آمادگی در برابر زلزله را انجام می دهند. به طور مثال شیلی از سال 1906 با وقوع 13 زلزله به بزرگی 8 ریشتر و بالاتر روبرو بوده است. شیلی در منطقه ای از اقیانوس آرام قرار گرفته که روی حلقه آتش واقع است و تقریبا 90 درصد زلزله های دنیا در این منطقه رخ می دهد و به همین دلیل مقامات شیلی، پروتکل هایی را برای مقابله با این حادثه طبیعی در نظر گرفته اند.

در این کشور کدهای استحکام ساختمانی اعمال می گردد و به سیستم های هشدار اولیه همچون آژیر و تلفن های همراه مجهز هستند. همچنین در این کشور به طور مرتب مانورهای مقابله با زلزله برگزار می گردد.

جدیدترین زلزله ثبت شده در شیلی با شدت 8.3 ریشتر سال 2015 به وقوع پیوست که تنها به مرگ 13 تن منجر شده است. در حالیکه در سال 1960 زلزله ای به همین بزرگی این کشور را به لرزه درآورد که بیش از 1600 کشته بر جا گذاشت.

به گزارش دیسکاوری نیوز، همچنین در ژاپن نیز تمامی ساختمان های جدید به گونه ای طراحی شده اند که در برابر زلزله های خفیف مقاوم باشند و ساختمان های قدیمی نیز تحت بازسازی کامل قرار گرفته اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 13 آذر 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 577

به "چه کشورهایی می توانند در برابر زلزله مقاومت نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کشورهایی می توانند در برابر زلزله مقاومت نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید