همزمان با آتش بس ادعایی، تحرکات جدید امارات برای سیطره بر ساحل غربی یمن

به گزارش مجله پریها، منابع نظامی دولت مستعفی یمن، از تحرکات جدید امارات برای تسلط بر منطقه ساحل غربی یمن خبر دادند.

همزمان با آتش بس ادعایی، تحرکات جدید امارات برای سیطره بر ساحل غربی یمن

به گزارش گروه بین الملل مجله پریها، ساحل غربی یمن بار دیگر عرصه درگیری دولت مستعفی این کشور (عبد ربه منصور هادی) با امارات و نیروهای تحت امر آن است و امارات کوشش می نماید بار دیگر به وسیله مزدوران خود به این منطقه بازگردد و مابقی موجودیت دولت مستعفی یمن در آنجا را از بین ببرد.

پایگاه خبری العربی الجدید به نقل از منابعی در دولت منصور هادی و بعضی از نزدیکان به ابوظبی آورده است: ساحل غربی یمن در آستانه تبدیل شدن به صحنه کشمکشی جدید است، زیرا امارات و مزدوران آن در شورای انتقالی جنوب کوشش می نمایند نیروهای دولت منصور هادی را از مناطق استقرار آنها در منطقه ای کشیده شده از باب المندب تا الحدیده بیرون نمایند.

به گفته این منابع، مزدوران امارات طی این روزها تجهیزاتی را برای بیرون راندن نیروهای مشترک تحت فرماندهی حمدی شکری در ساحل غربی از جمله نیروهای مستقر در منطقه راس العار استان لحج که مشرف به دریای سرخ و باب المندب است، فرستادند.

این منابع از بروز تنش شدید میان نیروهای دو طرف خبر دادند به خصوص که نیروهای سرلشکر احمد عبدالله الترکی هم که در طول نوار ساحلی استان لحج مستقر هستند به حالت آماده باش درآمده اند.

به گفته این منابع امارات می خواهد ساحل غربی یمن به طور کامل در دست مزدورانش باشد چیزی که می تواند اوضاع کلی کشور یمن را دگرگون کند.

به همین دلیل یک منبع نظامی در منطقه چهارم نظامی یمن در گفت وگو با العربی الجدید اوضاع را این بار خطرناک تر و پیچیده تر از قبل خواند و گفت: سعودی ها در اجرای توافق ریاض میان دولت منصور هادی و شورای انتقالی که در نوامبر گذشته به امضا رسید و در بازگرداندن دولت منصور هادی به عدن ناکام ماندند. شورای انتقالی می خواهد اوضاع خود را ساماندهی نموده و به سمت ساحل غربی پیشروی کند و در این زمینه با یاری امارات اوضاع را به سمت تنش پیش برده است.

به گفته این منبع هدف از تنش جدید در ساحل غربی تحویل کامل این منطقه به متحدان ابوظبی و به خصوص طارق محمد صالح برادر زاده رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح است.

به گفته این منبع انتظار می رود که مزدوران ابوظبی علیه دولت منصور هادی متحد شوند و جبهه واحدی را تشکیل دهند.

منبع نظامی یمن گفت: امارات که در مقطع اخیر نفوذ خود را در یمن رو به کاهش دیده کوشش می نماید از در پشتی یعنی ساحل غربی وارد گردد آن هم به وسیله مزدورانی که نقشه های جدید امارات را پیاده می نمایند و و شورای انتقالی را مجری این طرح می نماید.

این منبع نظامی گفت که امارات می خواهد نیروهای طارق صالح به شورای انتقالی جنوب ملحق شوند به خصوص که اگر عربستان بخواهد توافق ریاض را به زور پیاده کند و نیروهای دولت مستعفی را وارد عدن نموده و شورای انتقالی را از آنجا بیرون کند از این طریق شریک شدن نیروهای صالح با شورای انتقالی می تواند به آن در مقابله با دولت مستعفی یاری کند.

با این حساب شبه نظامیان شورای انتقالی به نیروهای صالح برای بسط سیطره آن بر بخش های بزرگی از ساحل غربی و بر بندر المخا مشرف به دریای سرخ یاری می نماید به خصوص که امارات می خواهد با احیا و توسعه این بندر آنجا را گذرگاه اصلی برای حمایت از مزدوران خود در شمال و جنوب یمن قرار دهد و همچنین به کتائب ابوالعباس در تعز هم برای تحمیل محاصره بر نیروهای مستعفی منصور هادی در این منطقه یاری کند زیرا تعز یکی از مهم ترین پایگاه های منصور هادی و حزب الاصلاح است.

بنابراین احتمال می رود که نیروهای صالح، تعز را از سمت ساحل غربی محاصره نمایند و خطوط امداد رسانی به آنجا را قطع نمایند و شبه نظامیان شورای انتقالی اگر بتوانند نیروهای دولت مستعفی منصور هادی را از لحج اخراج نمایند محاصره تعز را به وسیله استان لحج تکمیل نمایند در این صوت تعز از یک طرف توسط امارات و مزدورانش و از طریف دیگر توسط حوثی ها در محاصره قرار می گیرد که در این صورت ابوظبی مدل لیبی را در ساحل غربی یمن پیاده نموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 957

به "همزمان با آتش بس ادعایی، تحرکات جدید امارات برای سیطره بر ساحل غربی یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزمان با آتش بس ادعایی، تحرکات جدید امارات برای سیطره بر ساحل غربی یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید