نمای خانه های مجلل در شیراز ، آنالیز چهار آپارتمان بسیار زیبا

به گزارش وبلاگ پریها، خانه های مجلل در شیراز کم نیستند، این شهر بخاطر شهرت تاریخی، آب و هوای خوب و از همه مهم تر مردم باصفا یکی از بهترین شهرهای ایران بحساب می آید. اما نکته مهم جهش شهر شیراز از لحاظ معماری است که در چند سال اخیر دچار تحولی شگرف شده طوریکه هر ساله تعدادی از زیباترین های بناهای ساخته شده در ایران را در این شهر مشاهده می کنیم. از این رو مناسب دیدم در این مطلب به معرفی چند آپارتمان با طراحی خلاقانه بپردازم که تنها گوشه ای از هنر معماران و ذوق مردم شیراز را نشان می دهد. لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

نمای خانه های مجلل در شیراز ، آنالیز چهار آپارتمان بسیار زیبا

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

خانه دو طرفه / دفتر معماری اشعری

دلیل اینکه اسم این آپارتمان دو طرفه گذاشته شده به دو نمای متفاوت در نمای جنوبی و نمای شمالی ساختمان برمی گردد. ساختمان در محلی قرار گرفته است که یک سری عوامل تاثیرگذار در نحوه ساخت و نمای ساختمان باید مورد توجه قرار می گرفتند. از این رو برای فراهم کردن یک فضای راحت در داخل واحدها، تصمیم بر انتخاب دو نمای متفاوت شد. البته با اینکه ظاهر شمالی ساختمان تفاوت زیادی با ظاهر جنوبی دارد، بعضی المان ها مثل رنگ و متریال بین هر دو طرف مشترک است؛ با اینکار ارتباط بین نماها بعنوان جزئی از یک ساختمان واحد، حفظ گردد.

نمای شمالی، مشرف به یک کوچه باریک و تنگ است که ساختمان در آن بخوبی دیده نمی گردد. از این رو در این قسمت از نمایی به مراتب ساده تر از نمای جنوبی استفاده شده. اما برای اینکه نمای خیلی یکنواخت و معمولی نباشد، پنجره های ساختمان به شکلی جالب، به سمت جهتی خاص بیرون زده اند. این پنجره ها شبیه به باکس های سه بعدی دیده می شوند که جذابیت بسیار خاصی به نمای ساختمان داده است. جهت قرار گیری پنجره ها نیز متناسب با تابش نور آفتاب در ساعات مختلف روز معین شده است. در حقیقت یکی از ویژگی های خانه های مجلل در شیراز، همین نمای متفاوت و هوشمندانه آنهاست.

در نمای جنوبی اما برعکس شرایط بالا صادق است. کوچه جنوبی عظیمتر بوده و به همین خاطر دید کاملی از ساختمان بدست می دهد. در این قسمت از فریم های فلزی برای طراحی فضای سبز و همچنین پنجره های تاشو استفاده شده که میزان نور ورودی و همچنین دید از کوچه به داخل ساختمان را کنترل می نماید.

نمای آپارتمان مدرن با طراحی منحصر بفرد و پیچیده از سرتاسر دنیا

آپارتمان قیصی زاده / دفتر معماری اشعری

آپارتمان قاضی زاده از یک نمای پیشرفته و بسیار جالب استفاده می نماید که کمتر نمونه اش دیده شده است. هدف از طراحی نمای این ساختمان، استفاده حداکثری اعضای داخل آن، از فضای بیرون در عین حفظ محرمیت است. همانطور که در عکس های زیر معین است، در نمای ساختمان از یک سری صفحه های فلزی مربعی شکل پانچ شده با روکش رنگی حرارتی استفاده شده است.

در قسمت پنجره تراس، این پنل های مربعی، قابلیت تاشوندگی دارند. در این قسمت ها پنل ها به یاری لولا بر روی یکدیگر تا می شوند تا فضای بیرون و تراس کاملا در دسترس باشد. وقتی این لولاها بسته می شوند، بطور کامل جلوی دید افراد بیرون ساختمان را می گیرند. همچنین با توجه به تابستان های داغ شیراز، بستن این پنل ها در بعدازظهرهای داغ، میزان نور ورودی تابستان را نیز کنترل می نماید. سوراخ های ریزی که درون این پنل ها وجود دارد، اجازه عبور نور به میزان بسیار کم را می دهد. مزیت عظیم این پنل را می توان شب هنگام و در نورپردازی نمای ساختمان مشاهده کرد که با روشن شدن چراغ و عبور از میان این پنل ها، جلوه فوق العاده زیبایی به نمای ساختمان می دهد.

آنالیز 3 مدل نمای ساختمان مسکونی در تهران و اصفهان

آپارتمان 144 / دفتر معماری علی سوداگران و نازنین کازرونیان

آپارتمان بعدی شاید به نظر بعضی خوانندگان، حداقل از لحاظ ظاهری جایی در بین خانه های مجلل در شیراز نداشته باشد. اما وقتی بیشتر با مفهوم طراحی این بنا آشنا می شویم، تازه زیبایی طبیعی آنرا درک می کنیم. جهت پلاک بنا بصورت شمال شرقی-جنوب غربی است. در نتیجه فضاهایی در داخل خانه که به نور طبیعی احتیاج داشتند، مثل اتاق خواب و اتاق نشیمن، در قسمت های جنوبی و شمالی و قسمت هایی مثل حمام و سرویس بهداشتی، آسانسور و راه پله در مزکز ساختمان قرار گرفته اند.

در نمای ساختمان از سنگ های گرانیتی مکعبی استفاده شده است. جالب است بدانید این سنگ های گرانیتی از خرده ریزه های بلااستفاده اطراف معدن جمع آوری شده اند. گرانیت در کنار پنجره های لووری ساخته شده از چوب و همچنین حضور زیاد گیاهان سرسبز، باعث شده نمای خانه از جنس طبیعت و بسیار خاص و زیبا دیده گردد.

چهار نمونه طراحی ویلا در شهرهای مختلف ایران با سازه های عجیب

آپارتمان سفری / دفتر معماری اشعری

عموما خانه های مجلل در شیراز باید در محله های لوکس و اعیانی قرار گرفته باشند، اما نمونه چهارم اینگونه نیست. این آپارتمان در محله پایین شهر شیراز در قسمت جنوب شرقی قرار گرفته و ساختمان های آن ظاهری بسیار خشک، معمولی و نازیبا دارند. از این رو طراح پروژه با توجه برآن شد که تا برای جلوگیری از این فرایند نازیبایی منطقه، یک سازه متفاوت و زیبا را بنمایش بگذارد. فرم های قوسی شکل روی نما باعث شده ساختمان نمایی سه بعدی و پویا بخود بگیرد. همچنین استفاده از چینش حفره دار آجرها در بخشی از نما، در عین تنظیم نور ورودی به فضای داخل، جلوی دید از بیرون را نیز می گیرد.

منبع: اتاق
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1121

به "نمای خانه های مجلل در شیراز ، آنالیز چهار آپارتمان بسیار زیبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمای خانه های مجلل در شیراز ، آنالیز چهار آپارتمان بسیار زیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید