نحوه تکثیر گل های آپارتمانی به وسیله پاجوش و قلمه مرحله به مرحله

به گزارش وبلاگ پریها، مراقبت از گیاهان، تماشای رشد آن ها و قدردانی از شخصیتی که برای فضاهای ما به ارمغان می آورند، لذت کافی را برای باغبانی در فضای داخلی ایجاد می نماید. تکثیر گل های آپارتمانی یکی از مراحل مهم در نگهداری از این موجودات سبز است. اما شیوه تکثیر چگونه است و چطور می توان گیاهان را به درستی رشد و نمو داد؟ برای پاسخ به این سؤال با ویکی ساختمون همراه باشید.

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی به وسیله پاجوش و قلمه مرحله به مرحله

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

معرفی بهترین مجریان خدمات باغبانی به وسیله کارگشا به شما

گل های خود را تکثیر کنید

خوشبختانه بسیاری از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی به وسیله سه روش اعم از قلمه زدن، تقسیم ریشه یا پاجوش ها قابل تکثر هستند. در اینجا چند نکته در خصوص چگونگی ادامه کار و همچنین برخی ایده ها در خصوص آنچه می توانید با گیاهان جوان خود انجام دهید، وجود دارند:

گل های آپارتمانی که با قلمه زدن ساقه یا برگ تکثیر می شوند

تکثیر گل های آپارتمانی از قلمه های برگ، به راحتی با جدا شدن یک ساقه با چند برگ و ریشه زدن آن صورت می گیرد. شما می توانید با قرار دادن قلمه در آب تا زمان تشکیل ریشه و سپس پیوند به خاک (در برخی موارد در آب گذاشتن) یا کاشت مستقیم در خاک، ریشه آن را قلمه بزنید. ممکن است از پودر ریشه زایی برای تشویق رشد ریشه هنگام کاشت قلمه در خاک استفاده گردد.

مطلب پیشنهادی: باغبانی در آپارتمان ، ایده هایی ناب برای تمام خانه ها و فصل ها

گیاهان زیر با روش فوق از قلمه های برگ یا ساقه به راحتی تکثیر می شوند:

 • پتوس
 • برگ بیدی
 • بنفشه آفریقایی
 • رزماری
 • فیلودندرون
 • گیاه نماز
 • سانسوریا

گل های آپارتمانی که با تقسیم ریشه تکثیر می شوند

گیاهان خانگی چند ریشه ای را می توان تقسیم نموده تا یک یا چند گیاه گلدانی اضافی ایجاد کرد. گیاه را از گلدان آن برداشته و به آرامی از یک ساقه بکشید تا ریشه ها جدا شوند. اگر گیاه جدا نمی گردد، ریشه ها را با چاقو ببرید. گلدان را دوباره با خاک پُر نموده و آن را از نور شدید و فضای مرطوب دور نگه دارید تا گیاهان جدید ایجاد شوند.

گیاهانی که با تقسیم ریشه به تکثیر واکنش خوبی نشان می دهند، عبارتند از:

 • سرخس بوستون
 • زنبق یا لی لی صلح
 • گیاه زامیفولیا
 • گیاه زبان مادر شوهر

مطلب پیشنهادی: خدمات باغبانی منزل: دستمزد باغبون خوب + از کجا پیداش کنیم؟!

گل های آپارتمانی که با پاجوش تکثیر می شوند

تکثیر گل های آپارتمانی که با پاجوش یا شاخه های کوچک قابل رشد هستند، به راحتی انجام می شوند. برای داشتن بیشترین شانس موفقیت، اجازه دهید پاجوش ها قبل از برش با قیچی، در حدود سه اینچ (7 سانتی متر) رشد نمایند. سپس آن ها را مستقیماً در گلدان های خود بکارید.

مطلب پیشنهادی: بهترین فصل تعویض خاک گلدان چه زمانی است؟ نکات و مراحل آن

در اینجا برخی از گیاهان مناسب برای پاجوش آورده شده اند:

 • گیاه عنکبوت
 • گیاه آلوئه ورا
 • بروملیاد
 • دم اسبی
 • سانسوریا

روش تکثیر خاک در برابر روش آب

قلمه ها قبل از اینکه تکثر پیدا نمایند به خودی خود احتیاج به ریشه دارند، بنابراین اگر در مراحل اولیه ریشه ای وجود نداشته باشد، باید قلمه را برای رشد ترغیب کنید. این کار با کاشت مستقیم قلمه در کمپوست گلدان انجام می گردد یا در چیزی مثل یک ظرف کوچک، گلدان یا لیوان فقط با آب که هر چند روز یکبار عوض نموده و آن را تازه می کنید.

خب کدام بهتر است؟ به طور کلی، استفاده از روش خاک باعث کاهش تعداد مراحل انجام کار در هنگام تکثیر می گردد، زیرا پس از ریشه زایی، شما فقط باید گیاه را روی آن رشد دهید. با این حال به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از آب بیش از حد یا کمبود آن، گیاه به توجه بیشتری احتیاج دارد. همچنین برخی از مواد تکثیرنماینده نیز برای روش آب مناسب نیستند، بنابراین شما مجبور خواهید بود از روش خاک در این موارد بهره ببرید.

اگر از روش آب استفاده می کنید، در نهایت باید قلمه جدید را در گلدان قرار دهید که خطر کمتری برای از بین رفتن در پی دارد، زیرا هنگام پیوند ممکن است به ریشه های شنماینده آسیب برساند. گفته شده است که روش آب سریع بوده و هزینه ای ندارد. پس اگر همواره به کمپوست دسترسی ندارید، روش آب عالی است.

با این وجود هیچ یک از دو روش بر دیگری رجحان ندارد و به طور کلی ما به سادگی توصیه می کنیم روشی که بیشتر از همه به آن علاقه دارید یا در آن موقع برای شما عملی ترین است را انتخاب کنید. در غیر این صورت می توانید چندین قلمه بگیرید و هر دو روش را امتحان کنید.

اگر می خواهید قلمه های گیاه خود را به طور نامحدود در آب رشد دهید، این کاملاً یک گزینه مناسب است. یک هشدار، هرچه قلمه گیاه شما بیشتر در آب باشد، گیاه با گذشت زمان بدتر می گردد، چرا؟ آب فاقد مواد مغذی است و می تواند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد. شما می توانید با تغییر منظم آب و اضافه کردن مقدار کمی کود در هر ماه یا در طول فصل رشد (بهار و تابستان) جلوی این مشکل را بگیرید.

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

برای تکثیر گل های آپارتمانی بهتر است از روش خاک استفاده گردد، اما برخی از گیاهان را می توان در آب نیز تکثیر داد. بدین دلیل است که آن ها در محیطی تکامل یافته اند که اجازه تکثیر را به آن ها می دهد. بیشتر گیاهان را می توان در آب تکثیر کرد، از جمله گیاهان پتوس، فیلودندرون، برگ انجیری و گیاهان ZZ.

این گیاهان از اجدادی نشأت گرفته اند که در باتلاق ها زندگی و رشد نموده اند، بنابراین توانایی سازگاری با شرایط طغیان و همچنان توانایی رشد و بقا را دارند. در نتیجه، فرزندان آن ها نیز توانایی رشد در آب را دارند. با این حال، آن ها هنوز گیاهان خشکی هستند و اگر در طولانی مدت در خاک کاشته شوند، بهترین عملکرد را خواهند داشت. مراحل زیر را دنبال کنید تا در کمترین زمان شاهد تکثیر گیاهان خود باشید:

آنچه شما احتیاج دارید:

 • گیاه برای تکثیر
 • قیچی
 • ظرف شیشه ای پُر از آب در دمای اتاق

مرحله 1

در یک گیاه رونده بالغ، دقیقاً زیر نقطه برگ یا ساقه به دنبال یک گره ریشه قهوه ایِ ریز باشید. این برجستگی های ریز، کلید انتشار پاجوش ها هستند. شما می خواهید چند سانتی متر از ساقه سالم که درست قبل از یک گره وجود دارند را برش دهید، این جایی است که ریشه های جدید از آنجا درست می شوند.

مرحله 2

قلمه یا قلمه های گیاه خود را در ظرف شیشه ای قرار دهید و آن را در محلی بگذارید که نور غیرمستقیم دریافت نمایند. آن ها را در نور شدید، مستقیم یا نور کم قرار ندهید.

مرحله 3

بدون شک این جزء سخت ترین مراحل تکثیر گل های آپارتمانی است و شما باید کمی شکیبا باشید. رشد ریشه را از گره به صورت هفتگی آنالیز کنید. در صورت لزوم آب خنک و تازه اضافه کنید. می توانید هر چند روز یکبار آب آن را تعویض کنید یا وقتی که کم به نظر می رسد سطح آن را با آب بالا ببرید تا زمانی که هیچ کدورت یا قارچی رشد نکند. اگر آب کدر است، توصیه می کنیم آن را برای سلامت سیستم ریشه در حال رشد جایگزین کنید.

نکته: بهتر است از آب جوشیده شده که بعد از یک تا دو روز سرد شده است، استفاده گردد.

با همه نوزادان گیاه خود چه باید کرد؟

با تکثیر گل های آپارتمانی خود، بدون خرید گیاهان جدید، می توانید بلافاصله تعداد گیاهان را در خانه خود تکثیر کنید. اما اگر به حدی رسیدید که گیاهان زیادی داشته باشید، بخشیدن آن ها به عنوان هدیه در ظروف سفالی زیبا یا گلدان های ساده پلاستیکی قابل تأمل، تقدیر و ارزان است. گلدان های کوچک با شاخه های شاد رزماری ممکن است حتی از گیاهان با اندازه معمولی هیجان بیشتری در محیط ایجاد نمایند.

سخن آخر

اگر می خواهید قلمه های گیاه خود را از ظرف شیشه ای به یک گلدان پیوند بزنید، توصیه می کنیم صبر کنید تا ریشه حداقل 1 اینچ (2.15 سانتی متر) یا بیشتر باشد. این مهم باید 4 تا 6 هفته طول بکشد. هنگامی که ریشه های قلمه در مخلوط تازه گلدان قرار گرفتند، آن را با آب دمای اتاق مخلوط نموده و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1364

به "نحوه تکثیر گل های آپارتمانی به وسیله پاجوش و قلمه مرحله به مرحله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تکثیر گل های آپارتمانی به وسیله پاجوش و قلمه مرحله به مرحله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید