متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها

به گزارش وبلاگ مجله پریها، در حالی متقاضیان وام 70 و 100 میلیونی ازدواج این روز ها گرفتار هفت خوان بانک ها برای وثایق و ضامن شده اند که قانون بودجه مجوز استفاده از حساب یارانه بعنوان وثیقه را داده است، ولی بانک مرکزی توجیهات خاصی درباره سختگیری بانک ها مطرح نموده!

متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، باوجود ابلاغ قانون افزایش وام ازدواج به شعب بانکی از ابتدای سال، اما همچنان متقاضیان وام ازدواج برای دریافت این تسهیلات از بانک ها با مشکلاتی روبرو هستند که مهمترین آن ها وثایق و ضمانت های درخواستی بانک هاست.

طبق قانون بودجه 1400، وام ازدواج از 50 میلیون تومان به 70 میلیون تومان افزایش یافته البته رقم وام ازدواج برای زوج های زیر 25 سال و زوجه های زیر 23 سال 100 میلیون تومان تعیین شده است. بر این اساس، بانک ها موظف شده اند به زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آن ها بعد از اول فروردین 97 است و تا به امروز وام ازدواج دریافت ننموده اند با اولویت نخست، این تسهیلات را پرداخت کند.

بانک ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

با این حال، اما متقاضیان وام ازدواج از سخت گیری های شدید بانک ها برای پرداخت وام ازدواج گله دارند و می گویند: بانک اصلا حساب یارانه را بعنوان ضمانت قبول نمی کند و از ما ضامن کارمند رسمی می خواهد آنهم دو یا سه نفر!

تعداد دیگری از متقاضیان وام ازدواج هم می گویند: بانک ها برای پرداخت وام ازدواج فقط حساب یارانه خودمان را قبول نمی نمایند و از ما خواسته اند که چند حساب یارانه بگیر دیگر را هم بعنوان ضامن به بانک معرفی کنیم!

همزمان با افزایش نقدها به عملکرد سیستم بانکی در مورد پرداخت تسهیلات نو ازدواج، مدیر اعتبارات بانک مرکزی به بیان توضیحاتی در مورد وثایق این تسهیلات پرداخته و تأکید نموده که در متن قانون وثایق، اعتبار سنجی، حساب یارانه ای افراد و یا سفته است. بانک ها براساس اعتبار سنجی که انجام می دهند نسبت به دریافت وثایق کافی اقدام می نمایند.

او اضافه کرد: بازپرداخت این تسهیلات 10 ساله است و اقساط ماهانه آن حدود یک میلیون تومان برای تسهیلات 100 میلیون تومان است.

دانشمندی اظهار کرد: معمولا حساب یارانه ای افراد به قدری نیست که اقساط یک میلیون تومانی ماهانه را براساس آن بتوانند پرداخت نمایند و اعتبار سنجی هم در قانون درج شده است. بانک ها موظف هستند در قبال سپرده های مردم وثایق کافی را دریافت نمایند. اگر حساب هدفمندی باشد که پوشش قسط یک میلیون تومانی را بدهد، بانک می تواند آن را قبول کند در غیر این صورت بانک ها مکلف هستند وثایق کافی را به ازای تسهیلات دریافت نمایند.

به گفته این مقام مسئول تعداد ضامن ها در متن قانون پیش بینی نشده است و مبنا اعتبارسنجی (شرایط اقتصادی متقاضی و ضامن) اعلام شده است و براین اساس به تشخیص بانک ها ممکن است تعداد ضامن ها کم یا زیاد گردد.

مدیر اعتبارات بانک مرکزی بیان نمود: برای اعطای پرداخت تسهیلات ازدواج به تمامی بانک ها سهمیه داده ایم، اما سهمیه دادن به معنای داشتن منابع نیست، بانک ها از محل وصولی قبلی خود و براساس جذب منابع نو می توانند نسبت به پرداخت اقدام نمایند. متقاضیان از میان بانک ها در سامانه انتخاب نمایند.

به گفته دانشمندی، سال گذشته بانک ها به 825 هزار نفر تسهیلات دادند و 80 هزار نفر به علت عدم مراجعه به بانک جهت تکمیل مدارک انجام ندادند. محتمل است متقاضیان حدود 2 تا 3 ماه بنابر استان، شهرستان و شعبه ها در صف باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1752

به "متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید