دولت چین 3 فرزندی را مجاز کرد

به گزارش وبلاگ مجله پریها، لغو سیاست تک فرزندی و جایگزینی سیاست 2 فرزندی که از 5 سال پیش در چین به مورد اجرا گذاشته شده تاثیر چندانی در افزایش علاقه خانوارهای شهری چینی به فرزندآوری نداشته است.

دولت چین 3 فرزندی را مجاز کرد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

دولت چین خاطرنشان کرد از این پس زوج های چینی می توانند حداکثر صاحب 3 فرزند باشند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، دولت چین روز دوشنبه (امروز) با اعلام این مطلب از تغییر سیاست جمعیتی این کشور به سمت افزایش فرزندآوری خانوارها خبر داده است.

دولت چین این سیاست جدید را همزمان با نگرانی ها از احتمال کاهش جمعیت این کشور در پی کاهش علاقه خانوارها به فرزندآوری تصویب نموده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) این تصمیم جدید در جلسه دفتر سیاسی حزب کمونیست چین به ریاست شی جین پینگ رییس جمهوری چین تصویب شده است.

عکس آرشیوی/آسوشیتدپرس

دولت چین از سال 2016 سیاست تک فرزندی را لغو و سیاست دوفرزندی را جایگزین آن کرد. تغییر سیاست جمعیتی در سال 2016 در پی اعمال دهه ها سیاست تک فرزندی در چین برای جلوگیری از انفجار جمعیت این کشور بوده است؛ اما این تغییر سیاست هم نتوانسته خانوارهای چینی را به افزایش فرزند آوری ترغیب کند.

طی سال های گذشته همزمان با رشد طبقه متوسط و کاهش فقر و بالا رفلتن استانداردهای زندگی در چین، خانوارهای چینی به دلیل هزینه های بالا فرزندآوری علاقه زیادی به داشتن فرزند نداشته و بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند تک فرزندی باشند و یا بعضی خانوارها حتی علاقه ای به فرزندآوری ندارند.

همچنین افزایش سطح استانداردهای زندگی در چین منجر به بالا رفتن هزینه تشکیل خانواده شده و از میزان ازدواج ها نیز کاسته است.

در اوایل ماه جاری میلادی نتایج سرشماری جمعیت چین که هر 10 سال یکبار انجام می گردد نشان داد که رشد جمعیت این کشور در دهه گذشته کندترین آهنگ رشد طی 7 دهه گذشته را داشته است.

بر اساس داده های این سرشماری هم اینک میانگین نرخ باروری هر زن چینی 1.3 فرزند است که این رقم مشابه نرخ باروری بعضی از کشورهای سالخورده دنیا همچون ژاپن و ایتالیا است.

دولت چین امیدوار است با افزایش سقف مجاز فرزندآوری برای خانوارهای این کشور، دستکم در مناطق روستایی چینی خانوارها محدودیت کمتری برای فرزندآوری داشته باشند و نرخ رشد جمعیت این کشور افزایش یابد.

یکی از پایه های اصلی رشد مالی چین جمعیت جوان و بیش از 700 میلیون نیروی شاغل این کشور است که تا میزان بسیار زیادی هزینه های فراوری در این کشور را پایین نگه داشته و قدرت رقابت مالی این کشور با کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا را بالا برده است.

بر اساس آخرین آمارها جمعیت چین هم اینک در حدود 1.4 میلیون نفر است. چین پرجمعیت ترین کشور دنیاست و پس از چین هند با دارا بودن جمعیتی حدود 1.37 میلیارد نفر در صندلی دوم است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1661

به "دولت چین 3 فرزندی را مجاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت چین 3 فرزندی را مجاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید