قطعا این غار، عجیب ترین پدیده روی زمین است!

به گزارش وبلاگ مجله پریها، غار فینگال اسکاتلند | Fingals Cave

همه ما تا به حال از غارهای گوناگونی بازدید نموده ایم و به نظرمان در جهان این جاذبه های طبیعی بسیار جالب هستند. اما غار فینگال اسکاتلند دارای 3 ویژگی است که آن را یکی از منحصر به فردترین غارهای جهان می نماید. مهمترین ویژگی آن ظاهر بیرونی آن است که به مراتب از چیزی که شما در فکر دارید، متفاوت تر است؛ این دیواره ها به طرز جالبی شکل گرفته اند که باعث شده هر ساله گردشگران زیادی به سوی اسکاتلند بیایند تا چند ساعتی را به تماشای آن مشغول شوند. خبرنگاران در ادامه این متن، غار فینگال اسکاتلند را به شما معرفی نموده است؛ با ما همراه باشید.

قطعا این غار، عجیب ترین پدیده روی زمین است!

همانطور که گفتیم 3 ویژگی مهم باعث معروفیت غار شده است. اول اینکه ساختار این غار بسیار منحصر به فرد است؛ هیچ کجای دیگری در جهان چنین غار دریایی را با این شکل و شمایل که از بازالت 6 ضعلی هستند، پیدا نخواهید کرد. غار فینگال اسکاتلند به خاطر مقدار، صداها و رنگ هایش و بعلاوه تقارن بی نظیرش که در ارتفاعی حدودا 21 متر شکل گرفته، معروف می باشد.

ستون های کاملا طبیعی آن که در اطراف شکل گرفته اند و در داخل آن یک راهی تشکیل داده که بازتماشامایندگان بتوانند به آن وارد شوند، بسیار جالب است. دوم اینکه منطقه همواره سبز این غار، یادآوری این است که در جهان کلی اعجابات مختلف وجود دارد و موضوع سوم تاثیر غار روی افرادی است که به آن وارد می شوند و مخصوصا آن هایی که به تنهایی وارد غار می شوند؛ این حس طوری است که انگار زندگی را به یاد آورده اند. این غار با 21 متر ارتفاع و 82 متر عمق، بسیار چشمگیر است که ستون های شش ضلعی از بازالت دارد که دیوارهای آن را تشکیل می دهند.

افسانه ها

غار فینگال اسکاتلند برای مردم سلتیک اسکاتلند و ایرلند نیز یک جاذبه شگفت انگیز بوده، به طوری که در افسانه های آن ها هم دیده می گردد و در میان مردم محلی این جاذبه به غار ملودی نیز معروفیت دارد. یک افسانه ایرلندی نیز به این غار اشاره نموده است، زیرا شبیه به یک جاذبه مشابه در ایرلند است. از آن جایی که هر دوی این جاذبه ها از ستون های بازالتی تشکیل شده اند، افسانه ها هر دو را به غول ها نسبت می دهند. غول ایرلندی به نام فیون مک کامیل (Fionn mac Cumhaill)، کازوِی ایرلندی را ساخته تا بتوانید به اسکاتلند رفته و رقیب بزرگ الجثه خدو را به نام بنوندونر (Benandonner) شکست دهد.

این افسانه که دو سازه را به هم مرتبط می نماید، در خصوص تاثیرات زمین شناسی درست می گوید. هم غار فینگال اسکاتلند و هم جاینت کازوی ایرلند هر دو به وسیله گدازه های آتشفشانی یکسانی ساخته شده اند که احتمالا در آن موقع یک پلی بین این دو را ساخته بوده است. البته این را هم در نظر بگیرید که این پدیده حدودا 60 میلیون سال پیش شکل گرفته؛ خیلی قبل تر از زمانی که انسان ها بتوانند آن را کشف نمایند. با این وجود، استدلال جالب مردم باستانی به افسانه ای منجر شد که در آن، این دو جاذبه به هم مرتبط بوده اند.

این غار مجددا به وسیله فیلسوف طبیعت شناسی به نام سر جوزف بنکس در سال 1772 شناخته شد. در آن موقع کتابی به نام فینگال، یک شعر حماسی باستانی در 6 کتاب، یک سری کتاب های شعر ایرلندی بود که بسیار معروف بودند؛ جالب اینجاست که این کتاب از روی یک افسانه باستانی گرفته شده است. به این ترتیب، زمانی که این غار دوباره شناخته شد، تصمیم گرفتند که به خاطر افسانه هایی که در خصوص آن گفته می گردد، آن را به فینگال نام گذاری کردند.

با اینکه جوزف شخصی بود که هم غار را مجدد پیدا کرد و هم آن را دوباره نامگذاری کرد، اما نویسنده ای آلمانی بود که این غار را به تمام جهانیان نشان داد. او که نامش Felix Mendelssohn است، چنان به وسیله این غار شگفت زده بود که در جمله آغازین کارت پستالی که به خواهرش داد این طور نوشت: به خاطر اینکه متوجه شوی که چقدر این غار من را متعجب کرد من این را برای تو می فرستم.

خصوصیات

این غار که شبیه یک اثر هنری معاصر می ماند، از ستون های بازالتی ساخته شده که هر کدام به صورت شش ضعلی هستند و شبیه سربازانی ایستاده می مانند. هرچقدر که خود غار بزرگ است، ورودی آن هم بسیار جالب است که هر لحظه امواج رقصان دریا به آن وارد شده و جنب و جوش می نمایند.

یکی از خوصیات بسیار خاص غار فینگال اسکاتلند را می توان قابلیت آکوستیک طبیعی آن دانست. به لطف سقف طاق داری که کاملا طبیعی شکل گرفته، امواج دریا یک آواز بسیار جالبی سر می دهند که همه بازدید نمایندگان از شنیدن آن شگفت زده می شوند. این هارومونی که انگار به وسیله یک گروه کر داخل غار زده می گردد، به قدری جالب است که بعضی از مردم تنها به خاطر شنیدن آن به اسکاتلند آمده و از غار بازدید می نمایند.

برترین زمان بازدید از غار

تورهایی که برای تماشا این غار برگزار می شوند، معمولا از آوریل تا اکتبر (حدودا فروردین تا مهرماه) هستند. البته برترین زمان اگر می خواهید که هوا متعادل باشد، در فصل بهار است که شانس شما برای آرام بودن دریا بسیار زیاد خواهد بود. بهتر است قبل از اینکه تورتان را رزرو کنید، آب و هوای محلی را چک نمایید. این را هم در نظر بگیرید که در ماه های تیر و مرداد، احتمال بارش باران در این منطقه زیاد خواهد بود.

اگر به پرنده نگری علاقه دارید، این مژده را به شما می دهیم که در طول بازدید از این غار، به احتمال زیاد می توانید پرندگان متفاوتی را مشاهده کنید. علاوه بر آن در زمان های خاصی دلفین، نهنگ بزرگ باله ای کوچک و گراز دریایی ببینید و در ماه های خرداد تا مرداد امکان مشاهده کوسه آسوده نیز وجود دارد. در نهایت می توانیم بگوییم که تماشا غار فینگال اسکاتلند با تمام ویژگی ها و خصوصیات جالب آن، قطعا یکی از برترین تجربه های شما در طول زندگیتان خواهد بود.

منبع: الی گشت
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2023

به "قطعا این غار، عجیب ترین پدیده روی زمین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعا این غار، عجیب ترین پدیده روی زمین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید