عباس نژاد: تمامی کشتی ها باید با بالاترین سطح استاندارد وارد بنادر ایران شوند

به گزارش وبلاگ مجله پریها، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر گفت: حمل ونقل دریایی ایران در بالاترین سطح استاندارد ایمنی بین المللی قرار گرفته است و تمامی کشتی های تحت پرچم و کشتی های خارجی ورودی به بنادر مورد ارزیابی و بازرسی های ایمنی و فنی و زیست محیطی قرار می گیرند.

عباس نژاد: تمامی کشتی ها باید با بالاترین سطح استاندارد وارد بنادر ایران شوند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسین عباس نژاد با اشاره به اینکه بر اساس استاندارد های سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو)، مسوولیت ها و وظایف کشور های عضو این سازمان به 3 بخش کشور های صاحب بندر، کشور های پرچم و کشور های ساحلی تقسیم می گردد، گفت: هر یک از این موارد، تعهدات خاص خود را دارد که باید به آن توجه داشت.

وی ادامه داد: ارتقای ایمنی، ارتقای امنیت، حفظ محیط زیست دریایی و حفظ شرایط اقتصادی در حوزه حمل ونقل دریایی در صورت اجرای هر یک از وظایف مرتبط با مسئولیت های کشور های عضو آیمو رقم می خورد و موجب خواهد شد تا شاهد بنادری پاک، ایمن و امن، ناوگانی ایمن و سازگار و سواحلی که مسائل زیست محیطی به خوبی در خصوص آن ها رعایت می گردد باشیم.

الحاق ایران به بیش از 30 کنوانسیون بین المللی در حوزه ایمنی و محیط زیست دریایی

مدیرکل امور دریایی سازمان بندر ها و دریانوردی با بیان اینکه هرچه مسایل مربوط به وظایف کشور های عضو آیمو در سه بخش کشور های صاحب بندر، کشور های پرچم و کشور های ساحلی به خوبی انجام گردد، اقتصاد دریایی قوی تری خواهیم داشت، عنوان نمود: جمهوری اسلامی ایران عضو کشور های اولیه عضو آیمو بوده و به بیش از 30 کنوانسیون بین المللی، پروتکل و کد در حوزه ایمنی و محیط زیست دریایی ملحق شده است.

عباس نژاد گفت: سازمان بنادر و دریانوردی تمامی الزامات و حتی بیش از الزامات را روی ناوگان، بنادر و در آب های ساحلی رعایت می نماید. باوجود تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و فشار های اقتصادی وارده، ناوگان تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ نقص و مسئله ای در حال تردد هستند و هیچ گونه گزارشی در حوزه آلودگی زیست محیطی از آن ها، گزارش نشده است.

ناوگان دریایی ایران جزو 20 کشور اول جهان است

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به اینکه ناوگان دریایی ایران جزء 20 کشور اول جهان است، عنوان نمود: جمهوری اسلامی ایران در بخش ناوگان تحت پرچم و نیرو های متخصص شرایط بسیار مناسبی دارد و با توجه به اینکه بیش از 90 درصد تجارت کشور به وسیله حمل ونقل دریایی صورت می پذیرد، حداکثر توان خود را در حوزه دریایی به کار بسته ایم تا برترین شرایط رقم بخورد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر آیمو، عضو یادداشت تفاهم کنترل بازرسی کشتی های اقیانوس هند که با حضور علمی و تخصصی مدرسان جمهوری اسلامی ایران در این یادداشت تفاهم و کارگرو های تخصصی و کارگاه های آموزشی، همراه شده است، گفت: ایران در این تفاهم جزو 3 کشور اول و تاثیرگذار است و در امسال نیز میزبان بیست و پنجمین اجلاس کشور های عضو این یادداشت تفاهم هستیم و باید بدانیم که کشور هایی نظیر استرالیا، فرانسه، هند، عمان و... عضو این تفاهم هستند که نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران تمامی توان خود را برای اجرای الزامات در حوزه حمل ونقل دریایی به کار بسته است.

تمامی کشتی ها باید با بالاترین سطح استاندارد وارد بنادر ایران شوند

عباس نژاد با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی تمامی کوشش خود را به کار گرفته است و تمامی کشتی های تحت پرچم و کشتی های خارجی ورودی به بنادر خصوص ارزیابی و بازرسی های ایمنی و فنی و زیست محیطی قرار می گیرند، گفت: این سطح از اجرای الزامات و استاندارد ها نیازمند همکاری های اقتصادی و غیراقتصادی است و باید بدانیم که علی رغم فشار های ناشی از تحریم به خوبی منابع اقتصادی و انسانی تامین شده است.

وی اضافه نمود: در بخش دریانوردان، بالاترین استاندارد های آموزشی در حوزه دریانوردی مدنظر قرار می گیرد و این مسئله به گواه آیمو است.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو کشور های پیروز آیمو است، گفت: بعلاوه سازمان بنادر و دریانوردی عضو انجمن بین المللی علائم و چراغ های دریایی (آیالا) است و درعین حال عضو فعال و اثرگذار سازمان بین المللی هیدروگرافی است.

عباس نژاد اضافه نمود: در حوزه نقشه های دریایی بیش از 100 نقشه مطابق استاندارد ها تدوین و توزیع شده است و در حوزه نرم افزار ها نیز سطح بسیار خوبی داریم و شرایط نظارت، ارتقای سطح ایمنی و دریانوردی بسیار مطلوب است و به سطح مناسبی از خودکفایی رسیده ایم.

وی با اشاره با اینکه سازمان بنادر و دریانوردی عضو کنوانسیون بین المللی کنترل و مدیریت آب توازن کشتی ها است، گفت: در این حوزه تجهیزات مورجهانز برای تصفیه آب توازن به وسیله شرکت های دانش بنیان داخلی ساخته و تاییدیه اولیه به وسیله آیمو صادر شده است و در صورت تاییدیه نهایی، قابلیت عرضه خواهد داشت که دستاورد بسیار ارزشمندی برای کشور محسوب می گردد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بعلاوه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، تمامی الزامات کنوانسیون بین المللی کار دریایی مصوب 2006 را اجرا می نماید، بیان نمود: تمامی کارکنان کشتی ها اعم از ناوگان تحت پرچم و ناوگان خارجی، از تمامی امکانات و تسهیلات پیش بینی شده در کنوانسیون برخوردار هستند.

این مقام مسوول در سازمان بنادر گفت: بعلاوه در حوزه تجهیزات VTS، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات یاری ناوبری اقدامات بسیار خوبی از سوی شرکت های دانش بنیان اجرا شده است و به دستاورد های قابل قبولی رسیده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2098

به "عباس نژاد: تمامی کشتی ها باید با بالاترین سطح استاندارد وارد بنادر ایران شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس نژاد: تمامی کشتی ها باید با بالاترین سطح استاندارد وارد بنادر ایران شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید