ضربه ای که بزرگترین دروازه بان دنیا را مبهوت کرد

به گزارش وبلاگ پریها، لِو یاشین در مقابل ضربه سر فوق العاده مارسیلنو در فینال یورو 1964 که بین دو تیم شوروی و اسپانیا برگزار گردید نتوانست کاری انجام دهد و دروازه اش باز شد.

ضربه ای که بزرگترین دروازه بان دنیا را مبهوت کرد

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی فوتبال اسپانیا در یورو 1960 مجبور شد این رقابت ها را ترک کند چون اجازه نداد شوروی (قهرمان آن دوره شد) در زمینش بازی کند. در دوره بعدی لاورخا توانست به مرحله نهایی صعود کند. در گذشته رقابت در این مرحله خیلی آسان تر بود. تنها چهار تیم حضور داشتند تا مرحله نیمه نهایی و فینال را برگزار نمایند. اسپانیا پس از حذف رومانی و ایرلند شمالی و جنوبی توانست در جمع چهار تیم برتر قرار بگیرد. علاوه بر این تیم، دانمارک، مجارستان و شوروی نیز صعود نموده بودند. رژیم اسپانیا اعلام نموده بود که تیم ملی این کشور با شوروی روبرو نخواهد شد. قرعه کشی انجام شد و لاروخا باید به مصاف مجارستان می رفت. همچنین دیگر بازی نیمه نهایی را دانمارک و شوروی برگزار کردند. اسپانیا و شوروی به دیدار نهایی راه یافتند و باید دو تیم در این مرحله به مصاف هم می رفتند.

پیش از بازی تنش وجود داشت. دولت اسپانیا خواهان لغو این دیدار شد. در مدارس مذهبی اسپانیا به دانش آموزان می گفتند کومونیسم یعنی کار کردن برای دولت. زمانی که افراد به سن پیری برسند به جای بازنشستگی آنها را می کشند و به صابون تبدیل می نمایند. همچنین به آنها می گفتند لِو یاشین، دروازه بان روسی در واقع یکی از پسر بچه های باسکی بود که در زمان جنگ نقل مکان کرد. مغز او را شست و شو دادند تا مقابل وطنش بازی کند. نگرانی در رابطه با یاشین به این خاطر بود که او بهترین دروازه بان دنیا شناخته می شد. او تنها دروازه بانی است که برنده توپ طلا شده است.

در نهایت بازی دو تیم در یک عصر ژوئن برگزار گردید. به نظر می رسید اسپانیا شکست بخورد اما این اتفاق رخ نداد و لاروخا پیروز شد. اسپانیا با ترکیب ایریبار (اتلتیک بیلبائو)، ریویا (اتلتیکو مادرید)، اولیویا (بارسلونا)، کایخا (اتلتیکو)، سوکو (رئال مادرید)، فوسته (بارسا)، آمانسیو (مادرید)، پردا (بارسا)، مارسلینو (ساراگوسا)، سوارس (اینتر) و لاپترا (ساراگوسا) به میدان رفت. سرمربی لاروخا خوسه ویالونگا بود که فرمانده ارتش هم بود. او به عنوان سرمربی با مادرید قهرمان اروپا شده بودو جام برندگان را با اتلتیکو فتح نموده بود.

بازی زیر باران شدید برگزار گردید و جذاب نبود. با این حال اسپانیا با گل های پردا، خوساینوف و مارسلینو پیروز شد. گل مارسلینو سر و صدای زیادی به پا کرد. پردا از سمت راست توپ را به محوطه جریمه ارسال کرد و مارسیلنو با یک ضربه سر فوق العاده از فاصله 12 متری دروازه یاشین مبهوت شده را باز کرد. دروازه بان روسی در این بازی برخلاف انتظار کم فروغ ظاهر شد و جام قهرمانی به اسپانیا رسید. لاروخا برای نخستین بار فاتح اروپا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 293

به "ضربه ای که بزرگترین دروازه بان دنیا را مبهوت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه ای که بزرگترین دروازه بان دنیا را مبهوت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید