سگ های با پلاک شهرداری از اول سال بیش از 4هزار نفر را گاز گرفته اند

به گزارش وبلاگ مجله پریها، روزنامه اینترنتی فراز نوشت: در این مرکز واکسن هاری تزریق نمی شود؛ این جمله ای است که درست چند قدم بالاتر از درمانگاه شمیرانات خیابان شریعتی تهران، روی بنری مقابل انستیتو پاستور ایران نصب شده است. اطلاعیه ای کوتاه، اما حاوی پیامی مهم؛ پیامی که از افزایش تقاضای تزریق واکسن هاری در تهران حکایت می نماید.

سگ های با پلاک شهرداری از اول سال بیش از 4هزار نفر را گاز گرفته اند

کمی پایین تر، جنب داروخانه طالقانی، درمانگاه شمیرانات واقع شده است. این درمانگاه تحت نظر دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید پزشکی فعالیت می نماید، امروز مرکز اصلی برای مراجعه نماینده های واکسن هاری در تهران و حومه است. مراجعه نماینده هایی که اغلب، در کوچه و خیابان و پارک های مرکز دچار سگ گزیدگی شده اند.

موضوع سگ های ولگرد، مدت هاست که با زندگی شهروندان مرکز گره خورده است. سگ های بی صاحب که در پارک ها و معابر شهر آزادانه می چرخند و گاه، در ظاهر به همزیستی با انسان ها نیز رسیده اند. این همزیستی که به وسیله تصاویری در صفحات مدافعان حقوق حیوانات منتشر شده، بسیار زیبا و دل انگیز جلوه داده می گردد، خطرات جبران ناپذیری برای شهروندان در پی دارد که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت.

شهرداری تهران در سال های گذشته، در طرحی با عنوان زنده گیری سگ های ولگرد، گامی در راستای جمع آوری این حیوانات برداشت. به این صورت که سگ های ولگرد در معابر و اماکن شهری، به وسیله زنده گیرها جمع آوری می شدند و با تزریق واکسن و عقیم سازی، به پناه گاه ها منتقل می شدند. گزارش ها از افزایش تزریق واکسن هاری، اما نشان می دهد که گویا در ماه های اخیر، کار از دست شهرداری تهران در رفته و مدیران شهری، کنترل این مساله را درست مثل تمام مسایل شهری دیگر، از دست داده اند. یکی از شهروندان که در روز های اخیر مورد حمله سگ های ولگرد در پارک قیطریه تهران واقع شده، به روزنامه اینترنتی فراز گفته که این جراحت به قدری وخیم بوده که تا جند روز پس از تزریق واکسن هاری، توان راه رفتن روی پا نداشته است. راوی به خبرنگار فراز می گوید: به شهرداری اطلاع دادیم. زنگ زدند گفتند ماموران آمده اند و سگ ها را رویت نکردند! گفتم مگر مجسمه بوده که یک جا بماند؟ سگ ولگرد در پارک می چرخد و باید دنبالش می گشتید. او می گوید که گوش سگ هایی که به او هجوم آوردند، با پلاک های شهرداری تهران سوراخ بود.

روایتی دیگری که به دست خبرنگار فراز رسیده، حاکی از این است که ساکنین محله ای در سعادت آباد تهران نیز با مشکل مشابهی دست و پنجه نرم می نمایند. طبق این گزارش، چند قلاده سگ ولگرد مدتی است که در منطقه ای آزادانه گشت و گذار می نمایند، می خوابند و راه می روند. ساکن این محله به فراز می گوید که این مساله را چندین بار به شهرداری تهران گزارش داده و هر بار با پیغامی مشابه از سوی شهرداری روبرو شده است. سامانه مدیریت شهری و نظارت همگانی شهرداری تهرا، هربار در واکنش به پیگیری این گزارش گفته اند که ماموران را فرستاده ایم، اما چیزی رویت نشده است.

یک منبع مطلع به فراز گفته: تعداد مراجعان واکسن هاری به طور طبیعی در تابستان افزایش می یابد، اما این تعداد سال جاری افزایش وحشتناکی داشته است. مراجعانی وجود دارند که به دلیل گازگرفتی به وسیله حیوان خانگی شان برای تزریق واکسن هاری مراجعه می نمایند، اما بیشتر موارد مربوط به حیوانات ولگرد است. از ابتدای سال، 4هزار و 423نفر در تهران واکسن هاری زنده اند. فقط در یک روز گذشته، 65 نفر واکسن هاری زده اند. این منبع به خبرنگار فراز گفته که تعداد سگ گزیدگی در تهران به قدری زیاد است که که یک مرکز در تهران، به میزان کل مجموع استان های ایران واکسن هاری تزریق می نماید.

تعداد شهروندانی که با حمله سگ های ولگرد روبرو می شوند، روز به روز در حال افزایش است. طبق دیده های میدانی، در گوش های بیشتر این سگ ها، پلاک های زرد یا سفیدرنگ شهرداری تهران دیده می گردد. به این معنی که این سگ ها یک بار در طرح های زنده گیری، از سطح شهر جمع آوری شده و پس از مدتی، دوباره در معابر شهری رها شده اند. آن طور که پیدا است، مرکز مدیریت شهری و نظارت های همگانی شهرداری تهران نیز، اهمیت زیادی برای این بحران شهری قایل نیست. مساله ای که سلامت جسمی و روانی و بعلاوه بهداشت شهری شهروندان تهران را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2281

به "سگ های با پلاک شهرداری از اول سال بیش از 4هزار نفر را گاز گرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ های با پلاک شهرداری از اول سال بیش از 4هزار نفر را گاز گرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید