ریشه بحران های ایران کجاست؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، چالش های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی گذشته که در طول سال های گذشته به شکل بحران نمود عینی پیدا کرده اند، قرار است با تغییر قدرت در قوه مجریه پیش روی رئیس جمهور و کابینه بعد قرار بگیرد. در حال حاضر بحران زیست محیطی، بحران اقتصادی، بحران سیاست خارجی و بحران اجتماعی ازجمله مواردی است که در دهه نود هجری شمسی شرایط پیچیده تری به خود گرفته است.

ریشه بحران های ایران کجاست؟

به گزارش خبرنگاران، همین روز های گذشته بود که عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست بار دیگر بربحران آب در کشور تاکید کرد. او می گوید که جنگ آب که از استان ها آغاز شده به روستا ها خواهد رسید چرا که طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان شده است و متخصصان کشور نیز یاید بابت سکوت خود برابر تاریخ پاسخگو باشند.

او می گوید که تقریبا تا اوایل دهه 60 نابسامانی های طبیعی کمتری داشتیم. با توجه به افزایش جمعیت و سیاست های کلان کشور و با در نظر دریافت اینکه ناپایداری در توسعه در کشور یک رسم بود و الان هم هست، تجاوز به طبیعت و آب و خاک و محروم کردن طبیعت از منابع خودش سبب شد که کشور به این روز بیافتد؛ گرد و غبار، خشکسالی و فرسایش آن را می بینیم.

علاوه بر چالش های زیست محیطی، شرایط اقتصادی نیز چندان تعریفی ندارد. نرخ تورم ماهیانه در اردیبهشت ماه به 41 درصد رسیده که بالاترین سطح را در 18 ماه اخیر ثبت کرده است. فقر، بیکاری و صندوق های بازنشستگی در شرایط بحرانی قرار دارند.

در این میان رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نیز با اشاره به اینکه در چند قدمی ابربحران تاریخ ایران و سقوط آزاد در سیاه چاله جمعیتی هستیم، گفته که بیرون آمدن از این سیاه چاله با سطح شیب دار 150 ساله زمان می برد، اما 8 سال فرصت داریم از مدار نزدیک این سیاه چاله عبور کنیم.

مسائل و آسیب های اجتماعی نیز بیش از هر زمان دیگری شکل و شمایل بحرانی خود را به نمایش گذاشته اند.

در آن سو همچنان بحران سیاست خارجی همچنان حل نشده باقی مانده است و گفتگو ها برای احیای برجام در وین ادامه دارد.

با این وجود، رئیس جمهور و دولت آینده باید برای حل بحران ها از کجا کار خود را آغاز کنند؟ آیا دولت بعدی می تواند همایندی بحران ها را حل نماید و چاره ای برای هم افزایی آن ها بیندیشد؟

اقتصاد و جامعه ایران درگیر پدیده ای به نام شکست در هماهنگ سازی سیاستی و شکست نظام مند است!

علی دینی ترکمانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگاران در این رابطه می گوید: مسئله ای در ساختار نظام سیاسی ایران وجود دارد که مادامی که حل نشود، نمی شود انتظار خاصی از کسی داشت که در راس قوه مجریه به عنوان رئیس جمهور می نشیند. آن مشکل هم در اصل، تو در توی نهادی است بدین معنا که تعداد مراکز قدرت در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران زیاد است و این مسئله اجازه نمی دهد که نهاد های تصمیم گیر هماهنگی های لازم را با هم داشته باشند واز طریق این هماهنگی در جهت حل چالش و مسائل عمل کنند.

او معتقد است که مسئله تو در توی نهادی با جابجا شدن روسای قوه مجریه حل شدنی نیست.

این اقتصاددان می گوید که مسئله تو در توی نهادی مربوط به زیرساخت حقوقی یا قوانین اساسی کشور است؛ بنابراین مادامی که ساختار قدرت و ساختار سیاست در ایران به شکلی تعریف شده باشد که اجازه دهد نهاد های بیش از اندازه ای در نظام تصمیم سازی حضور داشته باشند، کار سخت می شود.

دینی ترکمانی اضافه نمود: به هر حال دینامیسم درونی برآمده از این ویژگی مهم نظام سیاسی ایجاد ناهماهنگی است؛ بنابراین موضوع اولیه ای که باید حل شد این مسئله است. اگر بحران ها و چالش ها را در نظر بگیریم، انواع و اقسام بحران در حوزه اقتصاد، اجتماع، محیط زیست وجود دارد. از جمله آن ها می توان به بحران تورم، بحران بیکاری، بحران فقر و محرومیت شدید، بحران نشست زمین، بحران کم شدن آب های زمینی، بحران نابرابری بیش از اندازه و بحران فساد شدید اشاره کرد. همه این بحران ها در کشور وجود دارد. اما مسئله این است که برای حل و فصل آن شرایط خاصی لازم است که یکی از آن ها این است که جامعه ایران با جامعه جهانی تعامل سازنده ای داشته باشد و در تنش نباشد.

او بر این عقیده است که تنش های بیش از اندازه، به عنوان مثال تحریم ها اقتصاد و جامعه را به سمت شرایط شبه جنگی می برد.

این استاد دانشگاه در ادامه این بحث گفت: تنش های بیش از اندازه منجر به اتفاقاتی می شود که در دهه نود رخ داد. بدین معنا که میانگین رشد سالیانه صفر شود. این یعنی اینکه اقتصاد نمی تواند فرایند انباشت سرمایه را پیش ببرد و در نتیجه درجا می زند و در نهایت منتج به انباشت بحران ها می شود. همچنین نمی تواند از تحولات تکنولوژیکی که در جهان رخ می دهد، بهره ببرد و فناوری آن را منتقل کند. چرا که اساساً راه ها به نوعی بسته می شود.

دینی ترکمانی می گوید: در داخل کشور لابی های که وجود دارد و متصل به مراکز قدرت متعدد هستند، اجازه نمی دهند آن اهداف تعریف شده محقق سود. در بحث مبارزه با فساد قرار بر برخورد جدی است، لابی گری می شود و جلوی آن گرفته می شود. در بحث ساماندهی پروژه های سرمایه گذاری قرار است که اتفاقی بیفتد، اما لابی گری می شود. به متصدیان فشار آورده می شود و مجوز که نباید صادر شود، صادر می شود. و یا به بانک فشار آورده می شود که وامی که نباید داده شود، بانک مجبور به پرداخت وام می شود. در حالی که ممکن است آن پروژه توجیهی نداشته باشد. البته می توان به موارد متعددی از این دست اشاره کرد.

او اضافه نمود: اصل بحث این است که اقتصاد و جامعه ایران درگیر پدیده ای به نام شکست در هماهنگ سازی سیاستی و شکست نظام مند است. بدین معنا که اجزای سیستم یا نظام هماهنگی لازم را ندارند و این ناهماهنگی های بیش از اندازه موجب می شود که فردی که به عنوان رئیس قوه مجریه انتخاب می شود، براساس تجربه گذشته در ابتدا خوش بینی بسیار زیاد شود، اما به سرانجام دوران 8 ساله که نزدیک می شویم عملا داستان دوباره تکرار می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1692

به "ریشه بحران های ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه بحران های ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید