دوز سوم واکسن به تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا یاری می نماید

به گزارش وبلاگ پریها، پروفسور اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی (ص) و سازنده اولین واکسن کرونا، در خصوص دز تقویت کننده (یادآور یا دُز سوم) واکسن گفت: در حال آنالیز ضرورت تزریق دز تقویت کننده هستیم. دز تقویت کننده برای واکسن های بر پایه mRNA می تواند مفید باشد و به ایمنی بیشتر افرادی بیانجامد که 2 دز واکسن زده اند.

دوز سوم واکسن به تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا یاری می نماید

به گزارش خبرنگاران، پروفسور اوگور شاهین، روز سه شنبه در وبیناری به میزبانی بنیاد مصطفی (ص)، فرایند ساخت واکسن کرونا بر پایه mRNA (آر.ان.ای پیغام رسان) را شرح داد و اضافه نمود: فرایند تحقیقات ساخت واکسن های برپایه mRNA را بر اساس الگوی DNA، ساخت نانوذره برای انتقال پروتئین و بعلاوه انتقال اطلاعات ژنیتکی کدگذاری شده به داخل سلول بیمار برای بیماران سرطانی و انواع تومورها آغاز کردیم.

وی ادامه داد: سلول های ای.پی.سی یا سلول های عرضه نماینده آنتی ژن، mRNA را دریافت می نمایند و همین امر موجب تحریک پاسخ سیستم ایمنی می گردد.

شاهین گفت: بنابراین گروه تحقیقاتی ما 20 سال روی این موضوع تحقیق می کرد که چطور می توانیم شیوه خود را در ساخت mRNA بعلاوه فراوری مولفه های mRNA بر اساس پروئتین های کدگذاری شده بهبود بخشیم.

استاد دانشگاه ماینز آلمان گفت: در همین راستا به سمت راهکارهایی برای بهبود mRNA برای بیان و انتقال به داخل سلول های دندیریتیک (یاخته های عرضه نماینده آنتی ژن) رسیدیم و به نوعی mRNA را برای ثبات و تبدیل شدن در این سلول ها توسعه دادیم.

وی با ارائه تصاویری نشان داد: در آزمایش های بالینی واکسن های شخصی شده mRNA، سلول های تی/ T Cell (نوعی از سلول های لنفوسیت تی را که در سیستم ایمنی نقش مهمی دارند) در گروه های لنفاوی توسعه می دهند و این امر در یک بیمار بعد از 72 ساعت تعیین بود.

پروفسور شاهین مرحله بعدی را توسعه واکسن های mRNA برای استفاده های بیشتر پزشکی دانست و گفت: ما مقالات زیادی در خصوص استفاده از این نوع واکسن ها برای بیماران مبتلا به سرطان منتشر کردیم.

ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی (ص)، به نقل از وی آورده است: واکسن های نئوآنتی ژن برای درمان تومورها با تغییر دی.ان.ای به وسیله این گروه توسعه داده شده و در مرحله اول کارآزمایی بالینی 13 بیمار مبتلا به سرطان ملانومای پیشرفته با استفاده از این واکسن ها طی هفت هفته شرکت کردند.

پروفسور شاهین گفت: در ادامه نانوذره برای انتقال از راه mRNA به سلول های دندیریتیک لنفوم ها ساخته شدند که در کارآزمایی های بالینی استفاده از آنها هم شاهد پاسخ قوی سلول های تی بودیم.

وی در ادامه به مقالات تحقیقی بر مبنای این آزمایش ها در بیماران مختلف اشاره نمود و گفت: بر اساس آزمایش ها و مشاهدات ما این نوع از واکسن ها سطوح مختلفی از ایمنی را در بدن ایجاد نموده و در ضمن موجب تقویت سلول های ایمنی تی و فراوری بیشتر و قوی تر آنتی بادی می شوند.

پروفسور شاهین در ادامه با اشاره به آغاز همه گیری کرونا از ابتدای سال 2019 اظهار کرد: وقتی با این همه گیری روبرو شدیم، تصمیم گرفتیم از زمینه تحقیقاتی موجود که متمرکز بر ساخت واکسن علیه سرطان بود، برای ساخت سریع اولین واکسن برپایه mRNA استفاده کنیم؛ زیرا تجربه فراوری واکسن شخصی شده را برای بیماران داشتیم. در فراوری واکسن mRNA کرونا از mRNA بهبودیافته و پروتئین کامل روی آن استفاده کردیم.

وی اضافه نمود: بعد از طی مراحل تحقیقاتی مرحله اول، کارآزمایی بالینی واقعا دلگرم نماینده بود؛ زیرا شاهد واکنش قوی در بدن بیماران در دو سطح فراوری آنتی بادی و هم فراوری سلول های تی بودیم. سطح ایمنی افرادی که حتی دز کمتری به آنها تزریق شده بود و حتی در بدن سالمندان خوب بود.

این سازنده واکسن کرونا ادامه داد: ایجاد ایمنی در دو سطح سلول های تی و آنتی بادی از این جهت مهم است که ویروس کرونا در برابر ایمنی ایجادشده به وسیله سلول های تی نمی تواند مقاومت کند. به همین علت این نوع از واکسن ها در بسیاری موارد جهش های تازه ویروس را هم می توانند با تقویت سلول های تی، خنثی نمایند.

شاهین اضافه نمود: در مراحل اولیه شاهد جهش های تکی ویروس کرونا بودیم که اصلا موجب اختلال در ایمنی ایجادشده با واکسن ها نمی شد، اما بعد شاهد جهش های چندتایی در ویروس کرونا بودیم که با جهش آلفا آغاز شد و بعد از آن جهش های دیگری در بتا و دلتا داشته ایم که باید به زودی روی آنها تحقیقات بیشتری انجام گردد.

وی با استناد به تحقیقات آماری صورت گرفته در قطر گفت: ولی به طور کلی می دانیم و می بینیم واکسن بر پایه mRNA می تواند با وجود همه این جهش ها در بدن فرد ایمنی بیشتر از 90 درصدی ایجاد کند.

پروفسور شاهین در انتها این وبینار پیش از تشکر از گروه تحقیقاتی اش که شامل صدها نفر در شرکت بیوانتک آلمان برای انجام مراحل مختلف کارآزمایی بالینی و فراوری واکسن در کمتر از یک سال و سریع ترین واکسن فراوریشده در طول تاریخ پزشکی بودند، به سوالات مطرح شده هم، پاسخ داد.

یکی از سوالات در خصوص دمای مورجهانز برای نگهداری واکسن mRNA فراوریشده به وسیله پروفسور شاهین و گروه تحقیقاتی اش بود و اینکه آیا امکان کاهش این دما وجود دارد یا خیر، وی در این مورد شرح داد: وقتی واکسن را فراوری کردیم، اطلاعات ناشی از تحقیقات اولیه ما اجازه می داد واکسنی فراوری کنیم که فقط در دمای منفی 18 درجه قابل نگهداری بود. اکنون با توجه به تحقیقات پیشرفته، می توانیم واکسن را در دمای 2 تا 8 درجه برای بیشتر از 4 هفته نگهداریم و در حال توسعه فرمولاسیون تازهی از واکسن هستیم که البته هنوز تایید نشده ولی وقتی تایید و واکسن بر اساس آن فراوری گردد، می توانیم واکسن را در همین دما تا حداکثر 6 ماه و دست کم 3 ماه نگهداریم.

سوالی هم در خصوص دز تقویت نماینده و ضرورت تزریق آن به افرادی بود که دو دز واکسن کرونا را زده اند. پروفسور شاهین در این مورد شرح داد: به نظر من تزریق دز تقویت نماینده مفید است، افراد هر نوع واکسنی را زده اند می توانند دز تقویت نماینده را از واکسن دیگر بزنند، حتی افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می توانند دز تقویت نماینده را تزریق نمایند.

وی گفت: مطالعات زیادی در این مورد انجام و چاپ شده است که تزریق دز تقویت نماینده را تایید می نماید. در حالی که امیدوارم تا سال 2022 همه مردم جهان واکسینه شده باشند و با وجود واکسن هایی که تا به امروز فراوری شده و فراوری می گردد، تزریق دز تقویت نماینده دیگر یک چالش نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1767

به "دوز سوم واکسن به تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوز سوم واکسن به تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید