درمان مدفوع سفت

به گزارش وبلاگ مجله پریها، درمان مؤثر مدفوع سفت شده بر روی اجتناب از محرک ها و پیروی از درمانهای خانگی متمرکز می باشد. چند نکته ای که جهت غلبه بر اجابت مزاج سخت می توان بکار بست، نوشیدن آب کافی، وارد نمودن مواد غذایی فیبردار به رژیم غذایی

درمان مدفوع سفت

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

درمان مؤثر مدفوع سفت شده بر روی اجتناب از محرک ها و پیروی از درمانهای خانگی متمرکز می باشد. چند نکته ای که جهت غلبه بر اجابت مزاج سخت می توان بکار بست، نوشیدن آب کافی، وارد نمودن مواد غذایی فیبردار به رژیم غذایی خود و داشتن تحرک و انجام فعالیتهای ورزشی را شامل می شود.

دفع مدفوع سفت اغلب اوقات نشانه خاص یبوست است. غیر از آن، یبوست، کاهش در اندازه اجابت مزاج، دفع سخت و مشکل، دفع ناکامل و وارد آمدن فشار در حین دفع مدفوع را هم دربرمی گیرد. دلیل اصلی این شرایط آزار دهنده، نقص در عملکرد روده است. برای هر مورد از مدفوع سخت یا جمع شده، یافتن دلیل آن به اندازه یادگیری رهکردهای درمانی دارای اهمیت است. این کار عوامل مسبب را به حداقل رسانده و از بروز چنین مسائل روده ای در آینده جلوگیری می نماید.

علل سفت شدن مدفوع

افرادی که اغلب اوقات دچار یبوست می شوند، ناراحتی و درد مرتبط با آن را می دانند. دفع مدفوع سفت شده معمولاً در نوزادان هم گزارش می شود. دلیل اصلی اجابت مزاج سخت، به تأخیر انداختن تخلیه شکم است. در حالی که این شرایط برای هرکس و در هر زمانی ممکن است رخ دهد، آن را به نوعی عادت ساختن می تواند مسائل عدیده ای را بوجود آورده که یبوست یکی از آنها است. افرادی که در آنها کم کاری تیروئید و دیابت تشخیص داده شده ممکن است دچار اشکال در اجابت مزاج و سفت شدن مدفوع گردند. در ادامه فهرستی از علل احتمالی سفت شدن مدفوع و آغاز کننده های آن آورده شده است.

ننوشیدن آب و مایعات کافی

کمبود فیبر در رژیم غذایی روزانه

مصرف غذاهای فرآوری شده و رژیم غذایی نامناسب

مصرف بیش از حد محصولات لبنی

در پیش گرفتن یک شیوه زندگی کم تحرک

استفاده بیش از حد از مواد نرم کننده مدفوع و مسهل

رفتن به سفر و انجام فعالیت هایی که روال عادی زندگی را برهم می زنند

اختلالات خوردن و شرایط استرس زا

کشیدن سیگار و مصرف الکل

تنگی روده بزرگ، بواسیر و سرطان روده بزرگ

درمان مدفوع سفت شده

در حالی که هیچ تعریف مشخصی برای اجابت مزاج وجود ندارد، هرگونه انحراف از دفعات معمول و بافت مدفوع نشانه خوبی نمی تواند باشد. پیش از آنکه مترصد استفاده از درمانهای مدفوع و داروهای بدون احتیاج به نسخه باشید، تغییرات لازم را در عادت معمول اجابت مزاج خود (در صورت امکان) صورت دهید. همواره این نکته را در نظر داشته باشید که هر زمان احساس احتیاج به دفع در خود دیدید، به دستشویی بروید. به تأخیر انداختن آن تنها یبوست و مسائل ناراحتی معده را وخیم تر می سازد.

آب و مایعات بیشتر

همانطور که پیش از این اسم شد، کمبود آب و مایعات دلیل اصلی سفت شدن مدفوع است. هنگامی که اندازه کافی مایعات وجود نداشته باشد، کولون یا روده بزرگ رطوبت را از مواد زائد جذب کرده، منجر به فشرده شدن مدفوع می شود. بنابراین راهکار ساده اطمینان از اجابت مزاج طبیعی، نوشیدن مقادیر کافی آب و دیگر مایعات سالم می باشد. به منظور درمان مدفوع سخت و سفت در نوزادان، اجازه دهید به وسیله شیشه شیرشان چند جرعه آب گرم بنوشند.

وارد نمودن مواد غذایی حاوی فیبر

فیبر غذایی نقش بسیار مهمی در حجیم ساختن مواد زائد پیش از اجابت مزاج بازی می نماید. با این وجود، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر بدون نوشیدن کافی مایعات، بجای برطرف نمودن این مشکل، آن را تشدید می سازد. از اینرو به منظور درمان یبوست و مدفوع سفت، مواد غذایی حاوی فیبر (میوه های تازه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و غیره) را وارد رژیم غذایی خود کرده و در عین واحد به اندازه کافی آب بنوشید.

درمانهای خانگی

شما همین حالا هم چند ماده در آشپزخانه خود دارید که به اسم درمان مدفوع سفت شده می توان از آنها استفاده کرد. میوه هایی همانند سیب، آلو، پاپایا، گلابی، آب لیمو، و پرتقال جهت درمان طبیعی یبوست مورد استفاده قرار می گیرند. راه چاره دیگر نوشیدن محلول نمک اپسوم با حل کردن یک چهارم قاشق چایخوری از این نمک در نصف لیوان آب است. این روش برای برطرف مشکل سفتی مدفوع در افراد بزرگسال بکار برده می شود.

حفظ فعالیت و تناسب

انجام ورزش به هضم مناسب ذرات مواد غذایی یاری می نماید. در صورتی که هیچ گونه فعالیت حرکتی نداشته باشید، تمام کوشش شما در جهت درمان سفتی مدفوع از بین خواهد رفت. بله، فعالیت نمودن ماهیچه های روده برای اجابت مزاج جهت داشتن عادت دفع طبیعی لازم است. مجبور نیستید که به فعالیتهای قدرتی بپردازید. پیاده روی، راه رفتن سریع و یا شنا به مدت نیم ساعت در روز هنگامی که با رژیم غذایی سالم و مصرف اندازه کافی آب همراه باشد، جهت داشتن اجابت مزاج طبیعی برای بدن کفایت می نماید.

تعدیل شیوه زندگی

مصرف نوشیدنی های کافئین دار، عادت سیگار کشیدن و مصرف الکل همگی از عوامل مؤثر شکل گیری مدفوع سخت و یبوست به حساب می آیند. از این محرک ها اجتناب کرده و به احتمال زیاد، بروز یبوست کاهش خواهد یافت. آخرین نکته و نه کم اهمیت ترین این است که داروهای ملین را مصرف نکنید حتی اگر مواد تشکیل دهنده آنها طبیعی باشند. این داروها در دراز مدت ماهیچه های روده را ضعیف کرده و منجر به یبوست مکرر می شوند.

هرگز از داروهای یبوست مخصوص بزرگسالان برای بچه ها و نوزادان استفاده نکنید، مگر آنکه به وسیله پزشک متخصص اطفال تجویز شده باشند. نوزادان به مواد تشکیل دهنده غیر معمول (هم طبیعی و یا شیمیایی) بسیار حساس بوده و ممکن است به طرز شدیدی واکنش نشان دهند. بطور مختصر بایستی گفت که مدفوع سفت شده به خودی خود یک عارضه پزشکی چندان جدی به حساب نمی آید. اما چنانچه علائم یبوست را به طور ناگهانی تجربه کردید، به یک پزشک مراجعه نمایید. اقدام فوری بعلاوه برای کسانی که بدون هیچ نشانه ای از بهبودی اجابت مزاج سختی را دارند، حتی پس از اتخاذ روشهای درمانی فوق الذکر، ضرورت دارد.

منبع: راسخون
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1839

به "درمان مدفوع سفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان مدفوع سفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید