خودتحریمی ها مانع از اجرای پروژه های بزرگ در آذربایجان شرقی می شود

به گزارش وبلاگ مجله پریها، خبرنگاران/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی گفت: وجود خود تحریمی ها مانع از اجرای پروژه های بزرگ در استان می شود.

خودتحریمی ها مانع از اجرای پروژه های بزرگ در آذربایجان شرقی می شود

محمدرضا پورمحمدی روز سه شنبه، 23 شهریورماه، در آیین عقد قرارداد احداث مجموعه کارخانجات تولید کاتد مس در مجتمع مس آذربایجان، اظهار کرد: اتفاق امروز دست کمی از زمان آغاز فعالیت استخراج در مس سونگون ندارد. ارزش اضافه کرده ای که این مجموعه در رونق اقتصاد کشوری دارد قطعا ورزقان را تبدیل به نقطه قوت اقتصاد استان و کشور خواهد کرد.

به گزارش خبرنگاران، وی افزود: با تلاش های مجموعه مس سونگون و فعالیت های اقتصادی استان طی سال های تحریم نه تنها چرخه اقتصاد متوقف نشده بلکه شاهد رونق اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری ها، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش بیکاری از 9.3 درصد تا 7.4 درصد هم بودیم.

وی ادامه داد: اگر روزی شهرستان های اهر، ورزقان، سراب، کلیبر، سراب و ... جزو منطقه ها مهاجرفرست استان بودند، اکنون با بسترسازی برای سرمایه گذاری و توسعه شاهد مهاجرت معکوس در این منطقه ها هستیم.

پورمحمدی با بیان این که در زمان آغاز تصدی استانداری سه پروژه ذوب مس، نفلین سینت سراب و تبدیل استان به قطب سوم خودرو کشور در اولویت قرار داشت، گفت: در این روزها شاهد تحقق هر سه این پروژه ها هستیم. مجموعه مس سونگون بیش از 20 سال است که منتظر اجرای پروژه ذوب بوده و برای این لحظه هم تلاش کردند، اگر این موضوع تا به حال به تعویق افتاده به دلایل فشارهای تحریم بوده است.

وی با اشاره به مشکل خودتحریمی در اجرای پروژه های استانی، افزود: برای پروژه نفلین سنیت سراب که پنج میلیارد تن ذخایر مکشوفه آن است و پودر آلومینایی که در صنایع نظامی و ... کاربرد دارد، 20 سال است که با مشکل خودتحریمی روبرو شده و نگذاشتند که این پروژه تحقق یابد و تحریم های داخلی هر بار بهانه ای برای جلوگیری از امضای توافقات داشتند.

وی با بیان این که در مناقصه پروژه ذوب هم با چنین شرایطی رو به رو بودیم، ادامه داد: در این راستا و پیش از اجرایی شدن عقد قرارداد، دلایلی واهی چون غیراقتصادی بودن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، پایین بودن قیمت پیشنهادی این مجموعه مطرح شده و حتی به سازمان بازرسی کشور ارجاع داده شده بود اما در نهایت امروز شاهد عقد قرارداد این پروژه بزرگ هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به درآمد بالای شرکت مس از معادن، گفت: این مجموعه باید در حوزه مسئولیت های اجتماعی از جمله بخش ورزشی، بهداشت، آموزش و ... هرچه بیشتر وارد شود.

وی با تاکید بر این که مسئله تخصیص یک درصد از فروش شرکت مس ایران برای بحث زیست محیطی مس سونگون و معافیت اقتصادیاتی 20 درصدی را پیگیری می کنیم، گفت: ظرفیت معدنی بسیار خوب در استان و افراد توانمندی در راس این حوزه قرار دارند اما صرفا استقرار صنایع و وجود ظرفیت ها کافی نیست و مسائل پیرامونی پیچیده ای وجود دارد که باید سعی کنیم تا ظرفیت های بالقوه را به بالفعل برسانیم.

وی با اشاره به مسائل زیست محیطی مس سونگون، افزود: درختان بسیاری در راستای فعالیت های معادن مس در منطقه تخریب شده اند که باید بازسازی شوند. در خصوص سد دفع باطله هم مشکل وجود دارد اما بایستی برای حل مسائل از ظرفیت دانشگاه ها و نیروی انسانی متخصص بومی استفاده شود.

پورمحمدی با بیان این که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هر پروژه ای را که در استان آغاز کرده را به انتها رسانده است، ادامه داد: برای پروژه انتقال آب ارس به تبریز که جز مطالبات مردمی است را در مرحله امضای قرارداد با قرارگاه خاتم هستیم.

بر اساس این گزارش، این قرارداد EPC (مهنوسی، تدارکات و اجرا) مابین شرکت مس ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا امضا شده و شامل مجموعه کارخانجات ذوب، پالایش، اسید، اکسیژن و فلوتاسیون سرباره مس می شود.

در این مجموعه سالانه 100 هزار تن کاتد مس با گرید LME-A تولید شده و قابلیت افزایش ظرفیت به 200 هزار تن کاتد مس را دارد که اجرایی شدن آن منجر به اشتغال زایی مستقیم 500 نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم 3000 نفر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1799

به "خودتحریمی ها مانع از اجرای پروژه های بزرگ در آذربایجان شرقی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودتحریمی ها مانع از اجرای پروژه های بزرگ در آذربایجان شرقی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید