تورم کانادا زیر 2 درصد باقی ماند

به نوشته رویترز، متوسط نرخ تورم کانادا در 12 ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح 1.9 درصد باقی ماند. بر مبنای ماهانه نرخ تورم ماه اکتبر 0.3 درصد بوده است که 0.7 درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل این کشور بوده است.

تورم کانادا زیر 2 درصد باقی ماند

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

داگ پورتر، کارشناس ارشد مسائل مالی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس گفت: گزارش جدید تورمی چیزی بود که انظتارش را دشاتیم و نشان داد که نرخ تورم در کانادا بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در محدوده هدف گذاری شده باقی مانده است.

بانک مرکزی کانادا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته است نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز یاری نموده است. این بانک پیش تر اعلام نموده بود با توجه به ثبات نسبی شاخص های کلان مالی در مقطع فعلی برنامه ای برای کاهش بیشتر نرخ بهره ندارد.

به گفته مرکز آمار کانادا در ماه اکتبر روند کاهشی نرخ بنزین ادامه داشته است و پس از کاهش 10 درصدی در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر نیز کاهش 6.7 درصدی در مقایسه با سال قبل به ثبت رسیده است. از طرف دیگر اما قیمت میوه 7.9 درصد افزایش داشته است تا این بخش در کنار بخش سبزیجات با افزایش 7.5 درصدی، مهم ترین اقلام افزایشی سبد تورمی کانادا بوده باشند.

در مقایسه با ماه قبل، تورم 12 ماه منتهی به اکتبر در بسیاری از بخش ها نسبتا بدون تغییر باقی مانده است: تورم کالاها 1.3 درصد و تورم کالاهای با دوام در سطح 1.6درصدی باقی مانده است. تورم گاز اما از 5.8 درصد ماه قبل به 3.3 درصد در ماه جاری کاهش یافته است.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی اقلام خوراکی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای ان ها در نظر نمی گیرد تا خاتمه اکتبر به 1.9 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل خود تغییری نداشته است. متوسط نرخ تورم کانادا در بازه زمانی 1915 تا 2019 معادل 3.13 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 21.6 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نرخ منفی 17.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 616

به "تورم کانادا زیر 2 درصد باقی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم کانادا زیر 2 درصد باقی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید