انبار میدان رازی در سال گذشته 5 اخطار دریافت نموده بود

به گزارش وبلاگ مجله پریها، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با انتقاد از بی توجهی مالکان بعضی از ساختمان ها به موضوع ایمنی گفت که برای انباری که در میدان رازی دچار حریق شده است، تنها در سال 1401 پنج اخطار ایمنی صادر شده بود.

انبار میدان رازی در سال گذشته 5 اخطار دریافت نموده بود

به گزارش خبرنگاران، پیش از ظهر امروز بود که دود غلیظ برخاسته به آسمان در محدوده میدان رازی تهران که بیشتر به میدان و محله گمرک مشهور است، توجه مردم را به خود جلب کرد. دودی که خیلی زود تصاویر ثبت شده از آن راهی شبکه های اجتماعی شده و حساسیت افکار عمومی را افزایش داد. منشا این دود یک انبار به مساحت حدود 3000 مترمربع بود که در آن قطعات و لوازم یدکی موتورسیکلت، لاستیک و ... نگهداری شده بود. انباری که به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران جزو انبارهای ناایمن شهر تهران محسوب می گردد و متاسفانه مسئولان یا مالکان آن نیز توجه چندانی به ایمنی آن نداشته است.

از بی توجهی به اخطارهای آتش نشانی تا آتش سوزی

سیدجلال ملکی درباره ایمنی این انبار گفت: در آنالیز های اولیه ای که انجام دادیم، تعیین شد که در سال گذشته کارشناسان آتش نشانی طی پنج مرتبه اقدام به بازدید ایمنی ازاین انبار نموده و طی هر بازدید هم اخطار دریافت نموده است. اما متاسفانه توجهی به این اخطارها نشده بود.

او درباره اینکه خلاءهای ایمنی این انبار چه بوده است، گفت: در گزارش های آتش نشانی موجود است که نسبت به سیستم های اعلام و اطفای حریق تذکراتی داده شده بود. درباره مقاوم سازی سازه ها، اصلاح نوع چیدمان انبار و... هم اخطار و تذکر صادر شده بود، اما توجهی به آن نشد تا اینکه در نتیجه این بی توجهی ها یک انبار در آتش سوخت و جان های بسیاری به خطر افتاد.

نگرانی از ایمنی انبارها

ملکی چندی پیش نیز درباره ایمنی انبارها هشدار داده و گفته بود: موضوع ایمنی در انبارها از مواردی است که موجب نگرانی ما نیز شده. متاسفانه بعضی از مالکان واحد مسکونی خود را به انبار نگه داری از اجناس تبدیل می نمایند آن هم بدون اطلاع به شهرداری و فکر می نمایند اگر موضع را اطلاع رسانی نمایند، شهرداری فقط از آنها مالیات خواهد گرفت. این انبارها بیشتر در محدوده بازار تهران وجود دارد و گاهی به سامانه 125 خبر می دهند که یک ساختمان مسکونی دچار حریق شده اما وقتی به محل می رویم تازه معلوم می گردد که این ساختمان انبار نگهداری از اجناس بوده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در بعضی از ساختمان ها نیز مالکان با تغییر کاربری پارکینگ آن را به انبار تبدیل می نمایند، گفته بود: چیدمان انبار و نحوه سیم کشی و لوله کشی آن متفاوت و دارای یکسری استاندارد است اما متاسفانه در این تغییر کاربری ها این موضوعات مغفول واقع می گردد و همین موضوع خطر آفرین می گردد، حالا شما خودتان بگویید اگر در پارکینگ یک ساختمان مسکونی که به انبار تبدیل شده حریقی رخ دهد چه اتفاقی می افتد و چه حجمی از دود وارد طبقات می گردد؟باز انبارهایی که در حاشیه شهر واقع شده در صورت وقوع حادثه تلفات انسانی کمتری خواهد داشت، اما انبارهای بی نام و نشان مرکز شهر، همچون انباری از باروت هستند که ممکن است یک جرقه کوچک در سیم کشی آن جان ده ها نفر را به خطر بیاندازد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2253

به "انبار میدان رازی در سال گذشته 5 اخطار دریافت نموده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبار میدان رازی در سال گذشته 5 اخطار دریافت نموده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید