تور اروپا: محققان پیروز به فراوری ترکیبات نیکل و کبالت از ضایعات شدند، بی نیازی از نمونه های اروپایی

به گزارش وبلاگ مجله پریها، یکی از نیازهای مهم صنایع هر کشوری، ترکیبات پتروشیمی است و یک شرکت دانش بنیان داخلی پیروز شده این ترکیبات فلزی را از ضایعات صنایع ایران را تامین نماید.

تور اروپا: محققان پیروز به فراوری ترکیبات نیکل و کبالت از ضایعات شدند، بی نیازی از نمونه های اروپایی

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،فاطمه سامانی پور مدیرعامل شرکت موادپژوهان گوهرفام گفت: ما برای نخستین بار در ایران پیروز شدیم تا ترکیبات نیکل و ترکیبات کبالت را فراوری نموده و کشور را از ورود نمونه های مشابه خارجی این محصولات بی احتیاج کنیم. این ترکیبات نیکل ایران ساخت شامل نیترات نیکل، سولفات نیکل، اکسید نیکل و هیدروکسید نیکل هستند.

فراوری نیکل و کبالت از ضایعات

کاری که این شرکت دانش بنیان انجام داده استحصال ترکیبات شیمایی ارزشمند با روشب فناورانه است. در حالی که واردات و خرید این ترکیبات بسیار هزینه بر است، فعالان فناور داخلی، این ترکیبات را با خلوص خیلی بالا و قابل رقابت با نمونه های اروپائی، از مواد ضایعاتی به دست می آورند.

این فرآیند به گونه ای است که طی فرایند ای علمی، از ضایعات صنایع مختلف به ترکیبات شیمیایی با خلوص خیلی بالا می رسند. ترکیبات شیمیایی با کارکرد بالا در صنایعی هم­چون رنگ، رنگدانه، کاتالیست، خودروسازی و صنایع آب کاری، کاربرد حیاتی دارد.

بی احتیاجی از فراوریات غربی

ایران در حالی از بابت این محصول به خودکفایی رسیده است که تا پیش از این، ترکیبات نیکل و کبالت مورد احتیاج صنایع داخلی، از کشورهایی چون کانادا، بلژیک، فرانسه، نروژ و آلمان تامین می شد.با خودکفایی کشور در فراوری این محصول، سالانه ده ها میلیون دلار صرفه جویی ارزی اجرا شده است.

سامانی پور با بیان آن که از فراوری این محصول، زمینه های اشتغال مستقیم تا 20 نفر فراهم شده، گفت : نقش معاونت علمی و فناوری ریاست­جمهوری در این خودکفایی، علاوه بر مشاوره، رقم زدن حضور شرکت ما در نمایشگاه های داخلی بود که امیدواریم این شکل حمایت ها هم­چنان ادامه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1899

به "تور اروپا: محققان پیروز به فراوری ترکیبات نیکل و کبالت از ضایعات شدند، بی نیازی از نمونه های اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: محققان پیروز به فراوری ترکیبات نیکل و کبالت از ضایعات شدند، بی نیازی از نمونه های اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید