رونمایی از پرونده های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو

به گزارش وبلاگ مجله پریها، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، رونمایی از پرونده های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.

رونمایی از پرونده های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو

جریان چیست؟

علی اصغر مونسان از پرونده های ارسالی ایران شامل نوغان داری و ابریشم ریسی، ترکمن دوزی، جشن مهرگان، مهارت ساختن و نواختن عود، جشن یلدا، کاروانسرای ایرانی، الحاق میراث طبیعی دیزمار به جنگل های هیرکانی، الحاق نقش رستم و نقش رجب به پارسه، الحاق کلیسای وانک به مجموعه کلیساهای ایران برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو رونمایی کرد.

وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد: تهیه این همه پرونده کار سختی است، هر اثری که ثبت می گردد خیالمان راحت است که حداقل های حفاظت روی آن مترتب می گردد، تخریب نمی گردد یا تغییر ماهیت پیدا نمی کند. دوره مدیریتی ما با اوج تحریم ها و مسائل دولت روبه رو بود، باوجود تحریم ها و مسائلی که داشتیم، کوشش کردیم تا بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاهش نیابد و به ویژه که از موضوعات خارج از بودجه خوب استفاده کردیم.

مونسان توضیح داد: در شرایط سخت با کوششی که همکارانمان داشتند در هر سه بخش مفید بودیم، به لحاظ بازده و بهره وری کار جز سه وزارتخانه اول بودیم، بهره وری به این معنا که چه چیزی به ما دادند و چه چیزی از ما گرفتند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: نماینده های مجلس شورای اسلامی برای ثبت جهانی پرونده ها در استان ها مشارکت خوبی داشتند و دارند. حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی باید مردمی گردد.

میراث فرهنگی کشور وارد کتاب های درسی می گردد

مونسان در این مراسم با تشکر از همکارانی که در زمینه پاسداشت میراث عظیم کشور کوشش می نمایند، گفت: میراث فرهنگی کشور، هویت ملت و مایه مباهات هر ایرانی است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: با نشستی که با وزیر آموزش وپرورش داشتیم قرار شد میراث فرهنگی کشور وارد کتاب های درسی گردد و آنها از این موضوع استقبال کردند. باید آموزش در مورد آثار میراث فرهنگی جزو برنامه های اداره کل ثبت و حریم آثار؛ حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی قرار بگیرد.

در این مراسم محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، مصطفی پورعلی مدیرکل اداره ثبت و حریم آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، سرپرست مرکز میراث ناملموس تهران، مسئولان، کارشناسان و دست اندرکاران پرونده های ثبت میراث جهانی در حوزه میراث ملموس و ناملموس حضور داشتند.

برررسی پرونده منظر فرهنگی هورامان و راه آهن سراسری ایران در اجلاس کمیته میراث ملموس جهانی 2021

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در این مراسم پرونده های ارسالی به یونسکو را معرفی کرد و گفت: سال گذشته در پانزدهمین اجلاس کمیته میراث جهانی ناملموس از چهار پرونده ارسالی، پرونده های مهارت ساختن و نواختن عود به صورت مشترک با کشور سوریه و جشن مهرگان به شکل مشترک با تاجیکستان به دلیل اصلاحاتی بازگشت داده شد، این دو پرونده در امسال با برطرف اصلاحات اجرا شده و محدودیت های اعمال شده به یونسکو ارسال شد.

به گفته طالبیان در نوروز سال 1400 سه پرونده ترکمن دوزی به صورت مشترک با کشور ترکمنستان، نوغان داری و ابریشم ریسی مشترک با کشور ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و جشن یلدا به صورت مشترک با کشور افغانستان برای طرح در اجلاس 2022 به یونسکو ارسال شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه به ارسال پرونده برنامه ملی برای پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران در سال گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: در آذر 1400 در شانزدهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس که قرار است در سریلانکا برگزار گردد، این پرونده مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

او توضیح داد: برنامه اقدامات پاسدارانه خوب برای ارتقای میزبانی زوار رضوی با هدف ترویج احترام متقابل میان جوامع و گروه های مختلف و پرونده های جشن سده به صورت مشترک با کشور تاجیکستان، رباب در پرونده ای مشترک با کشورهای تاجیکستان و ازبکستان از دیگر پرونده هایی است که سال گذشته به یونسکو ارسال شده و در بخش رزرو پرونده های پیشنهادی این کمیته برای طرح در سال های آینده قرار گرفته است.

طالبیان در مورد پرونده های ارسالی در حوزه میراث ملموس گفت: در این زمینه در امسال پرونده کاروانسراهای ایرانی با 56 کاروانسرا از دوره های مختلف تاریخی موجود در 24 استان کشور، دیزمار، نقش رستم و نقش رجب و کلیسای وانک به یونسکو ارسال شده که این سه پرونده به صورت الحاقی به پرونده های جنگل های هیرکانی، تخت جمشید و کلیساهای ارامنه ایران اضافه خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: در اجلاس مجازی تیر یا مردادماه 1400 کمیته میراث ملموس جهانی، دو پرونده منظر فرهنگی هورامان یا اورامانات و راه آهن سراسری ایران مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

صندلی جهانی ایران در میراث ملموس و ناملموس

طالبیان با اشاره به صندلی ایران در رده نهم میراث جهانی ملموس و رده هفتم میراث جهانی ناملموس به اهمیت پرونده کاروانسراهای ایرانی پرداخت و اعلام کرد: این پرونده با گستره ای در مقیاس 24 استان کشور و شامل 56 کاروانسرا مربوط به دوره های مختلف تاریخی است که خراسان رضوی دارای بیشترین تعداد کاروانسرا و پس از آن استان های سمنان و اصفهان هستند.

معاون میراث فرهنگی کشور از زحمات عبدالمجید شریف زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی، حمید فدایی مدیر پایگاه تخت جمشید، شبان میرشکرایی، بابک صدیقی، علی حماسی، حیدری، شروین گودرزی، رضا سجودی، فیروزه سالاری معاون دفتر ثبت جهانی، شرلی اودیان مدیر پایگاه کلیساهای ارامنه و همکارانشان که در تهیه و تدوین پرونده های ثبت جهانی ملموس و ناملموس نقش داشتند، تشکر کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1623

به "رونمایی از پرونده های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از پرونده های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید