واکنش ها به گزارش جنجالی نیویورک تایمز

به گزارش مجله پریها، کاخ سفید در بیانیه ای به گزارش منتشر شده از سوی روزنامه نیویورک تایمز که در آن اتهامات جدیدی علیه روسیه مطرح شده بود واکنش نشان داد و گفت: از این موضوع بی خبرم.

واکنش ها به گزارش جنجالی نیویورک تایمز

البته کاخ سفید بی آنکه کوششی برای رد یا اثبات اتهام ها مبنی بر اقدام روسیه به تطمیع طالبان و کوشش برای کشتن نیروهای آمریکایی داشته باشد؛ بیشتر از این بابت شکایت داشت که چرا نیویورک تایمز مدعی شده که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان این موضوع بوده است.

به همین دلیل، کاخ سفید مدعی شد: ترامپ و معاونش مایک پنس، هیچیک در جریان گزارش های اطلاعاتی ادعا شده در باره روسیه نبوده اند. صحبت از درستی یا نادرستی اطلاعات ادعایی نیست بلکه موضوع ناصحیح بودن ادعای نیویورک تایمز درباره آگاه بودن ترامپ از وجود چنین گزارشی است.

این در حالی است که به نقل از رویترز، جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات 2020 آمریکا، با توجه به اینکه پیشتر هم شایعاتی مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات 2016 به نفع پیروزی ترامپ وجود داشت؛ از اتهامات ضدروسی جدید به عنوان حربه ای برای تضعیف کارزار انتخاباتی رقیب دموکرات استفاده کرد و مدعی شد: ترامپ نه تنها در اعمال تحریم یا نشان دادن هرگونه عقوبتی به روسیه از بابت نقض قوانین بین الملل، ناکام مانده بلکه به تمکین و خوار کردن خود در برابر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم ادامه می دهد.

لازم به ذکر است نیویورک تایمز مدعی شده مقامات نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که واحد اطلاعات ارتش روسیه بطور محرمانه به شبه نظامیان مرتبط با طالبان پول می دهد تا اقدام به کشتن نیروهای ائتلاف از جمله نظامیان آمریکایی در افغانستان نمایند.

در مقابل، سفارت روسیه در واشنگتن، با رد این اتهامات، در پیامی توئیتری نوشت: اتهامات بی اساس مطرح شده از سوی نیویورک تایمز درباره اینکه مسکو مغز متفکر کشتار نظامیان آمریکایی در افغانستان است، منجر به این می گردد که کارکنان سفارت خانه های روسیه در واشنگتن و لندن مورد تهدیدهای مستقیم قرار بگیرند.

اسپوتنیک هم به موضع گیری دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در این باره اشاره نمود حال آنکه وی به تمسخر در این باره گفت: این روزها به سرگرم شدن با چنین مقالاتی عادت داریم.

یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز می گوید: این خبرها جعلی و هدف از آن تخریب فرایند صلح افغانستان است حال آنکه بر کسی پوشیده نیست که جامعه اطلاعاتی آمریکا در افغانستان به درآمدزایی از راه هایی چون قاچاق مواد مخدر و رشوه دریافت از شبه نظامیان، می پردازد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز با رد گزارش نیویورک تایمز، گفت: این شایعات با هدف مانع تراشی برای خروج آمریکا از افغانستان انجام می گردد حال آنکه فعالیت های طالبان در ارتباط با هیچ واحد اطلاعاتی یا کشور خارجی انجام نمی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 شهریور 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1090

به "واکنش ها به گزارش جنجالی نیویورک تایمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به گزارش جنجالی نیویورک تایمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید