عملکرد ضدحقوق بشری دولت کانادا زیر ذره بین سازمان ملل

به گزارش مجله پریها، یک نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد با انتقاد از پیشینه و عملکرد ضد حقوق بشری دولت کانادا، اوتاوا را مسوول بسیاری از نابرابری ها و ستم های تحمیل شده به بومیان این سرزمین دانست.

عملکرد ضدحقوق بشری دولت کانادا زیر ذره بین سازمان ملل

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری، کمیته حقوق بشر ملل متحد دیروز در گزارشی درباره رویکرد دولت کانادا در زمینه رعایت حقوق بشر، به عملکرد ضعیف دولت این کشور در قبال بومیان به ویژه زنان، بی توجهی به بیانیه سال 2007 سازمان ملل درباره رعایت حقوق بومیان، ارعاب موسسات خیریه، تخلفات شرکت های کانادایی فعال در کشورهای خارجی، خشونت عمومی علیه زنان و استفاده بیش از حد از نیروی قهریه اشاره شده است.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش خود از دولت کانادا خواست که اقدامات بیشتری برای حمایت از بومیان این کشور در برابر قتل ها و ناپدید شدن های بومیان به ویژه زنان، انجام دهد.

این گزارش کمیته حقوق بشر پس از آن منتشر شد که دو حزب مخالف دولت کانادا اجرای بیانیه سال 2007 سازمان ملل متحد در باره رعایت حقوق بومیان را وعده دادند، بیانیه ای که دولت کنونی این کشور بابت اجرا نکردن هدف انتقاد واقع شده است.

کمیته یاد شده که رعایت حقوق مدنی و سیاسی بومیان را پیگیری می نماید، اظهار داشت: دولت کانادا کارهای بسیار زیادی باید برای بومیان این سرزمین انجام دهد.

نهاد یاد شده با اشاره به موارد متعدد ناپدید شدن و کشتار زنان عضو جوامع بومی کانادا، اقدام سریع دولت این کشور را برای جلوگیری از اعمال تبعیض علیه زنان و بچه ها بومی خواهان شد و اضافه نمود: دولت کانادا برای توقف بدرفتاری با بومیان این کشور در بازداشتگاه ها و همچنین برای تامین خدمات اساسی بهداشتی مورد احتیاج آنان باید به اقدامات بیشتری دست بزند.

این نهاد با اشاره به پررنگ شدن خطر از بین رفتن زبان های متعدد بومیان کانادا، اضافه نمود: دولت کانادا باید توصیه های کمیسیون حقیقت و آشتی منتشر شده در ماه گذشته میلادی (ژوئن) را اجرایی کند.

کمیسیون مزبور در ماه ژوئن افزایش بودجه برای آموزش بومیان کانادا به منظور ترمیم و رفع کردن آسیب های فرهنگی وارد شده به بچه ها بومی و چندنژادی در مدارس تحت مدیریت مسیحیان این کشور را خواهان شده بود.

نمایندگان دولت های کانادا و سه کشور استرالیا، آمریکا و نیوزیلند، تنها کشورهایی هستند که به بیانیه سال 2007 سازمان ملل متحد در باره رعایت حقوق بومیان، رای منفی دادند.

گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، نخستین آنالیز مفصل پیشینه حقوق بشری دولت محافظه کار کانادا تحت ریاست استیون هارپر نخست وزیر به شمار می رود.

منتقدان دولت کانادا در پی انتشار این گزارش، خواهان تحقیقات ملی در باره زنان بومی گم شده و به قتل رسیده، شدند.

بر اساس گزارش پلیس کانادا، یک هزار و 181 زن بومی در فاصله سال های 1980 تا 2012 در این کشور کشته یا ناپدید شده اند.

این گزارش با انتقاد از وجود نداشتن اطلاعات آماری در باره خشونت های محلی، خواهان دفاع قاطعانه از حقوق زنان و ایجاد پناهگاه های بیشتر برای قربانیان خشونت در این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، فعالیت ها و عملکردهای موسسات خیریه به صورت فزاینده هدف بازرسی های آژانس درآمد کانادا قرار می گیرند و دولت این کشور مسئول صدور مجوز برای نیروهای پلیس به منظور استفاده از قوه قهریه بیش از حد احتیاج علیه تظاهرکنندگان از جمله در هنگام برگزاری نشست جی 20 در سال 2010 شناخته شده است.

در گزارش سازمان ملل همچنین پاسخگویی دولت کانادا در باره عملکرد حقوق بشری آن، با توجه به انتقادهای سازمان ملل متحد و توصیه های آن، مطالبه شده است.

بومیان کانادا یک میلیون و 400 هزار نفر هستند و 4.3 درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 450

به "عملکرد ضدحقوق بشری دولت کانادا زیر ذره بین سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد ضدحقوق بشری دولت کانادا زیر ذره بین سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید