سنگ حساب های نیابتی بر سر راه هدفمندی یارانه ها

به گزارش مجله پریها، اخیراً آتش حساب های نیابتی دامن هدفمندی یارانه ها را گرفته است؛ زیرا با این پدیده تشخیص فقیر از غنی برای مسئولان هدفمندی یارانه ها سخت شده است.

سنگ حساب های نیابتی بر سر راه هدفمندی یارانه ها

گروه اقتصادی مجله پریها- فائزه گرجی، همیشه بروز فساد در یک جامعه، به صورت تدریجی موجب سقوط آن می گردد. در چند سال اخیر، رخنه فساد در برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی و علنی شدن آن مسائل فراوانی را به وجود آورده است. در این میان وجود عواملی همچون نبود شفافیت در این نهادها، بستر مناسب فساد را مهیا نموده و به ایجاد این مسائل دامن می زند. ساماندهی نکردن حساب های بانکی، یکی از نمونه های عدم شفافیت است. به این ترتیب که افراد سودجو و ذینفع، تراکنش های اقتصادی خود را با اجاره کردن حساب های متعدد پنهان می نمایند.

در برخی موارد نیز از حساب اقوام خود یا حساب بچه ها استفاده می نمایند. درواقع حجم تراکنش ها زیاد است و اگر این حجم توسط یک حساب جابه جا گردد قطعاً صاحب حساب باید پاسخ گو باشد. به همین دلیل این حجم بین حساب های متعدد تقسیم شده تا صاحب اصلی این تراکنش ها معین نگردد. از سوی دیگر نیز به علت ساماندهی نکردن حساب های بانکی تشخیص این افراد مشکل است. این ابزار فساد که این روزها به پدیده حساب های نیابتی شهره شده است فقط در عرصه فساد نقش آفرینی نمی نماید بلکه حال این پدیده مانع هدفمندی یارانه ها نیز شده است.

حذف یارانه اقشار پردرآمد؛ اولویت اول در هدفمندی یارانه ها

یکی از اهداف قانون هدفمندی یارانه ها حمایت از اقشار ضعیف جامعه و دسترسی آحاد مردم به حداقل رفاه است. اما تاکنون اجرای آن نه تنها تحقق اهداف فوق را به دنبال نداشته بلکه موجب حمایت از قشر غنی به جای قشر ضعف شده است. به بیانی بهتر، اقشار پردرآمد از یارانه ها بهره بیشتری می برند. به عنوان نمونه، اگر فردی خانه ای 1000 متری داشته باشد، برق و آب بیشتری هم مصرف نموده و به تبع آن یارانه بیشتری نیز به او تعلق می گیرد. همچنین دسترسی این افراد به خدمات و کالاهای اساسی بسیار راحت تر از اقشار کم درآمد است. این شرایط حال به بهره مندی 23 برابری دهک های بالایی درآمدی از یارانه ها نسبت به دهک ها پایین شده است. بااین حال همچنان یارانه های هردو قشر با هم برابراست.

درواقع پرداخت یارانه ها تا به اینجا عادلانه نبوده است. عدالت در پرداخت به این معنی است که اگر قشری بهره کمتری از منابع دارد یارانه بیشتری به او تعلق گیرد تا جایی که یارانه سه دهک بالای درآمدی حذف گردد. جهت حذف این یارانه ها، دولت احتیاج به ابزاری برای شناسایی دهک های درآمدی دارد.

سید حسن حسینی[1]، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، در این باره می گوید: دولت به وسیله سامانه هایی چون اسناد و املاک و سامانه های بانکی می تواند ثروتمندان جامعه را شناسایی نموده و ضریب خطای خود در شناسایی دهک های بالای جامعه را به حداقل برساند. نبود سامانه های کاربردی مشابه آنچه حسینی شاهرودی به آن اشاره نموده است تا به اینجا به سنگ اندازی پدیده حساب های نیابتی برای تحقق هدفمندی یارانه ها شده است.

به نام مردم به کام مفسدین

دولت با دریافت اطلاعات حساب های بانکی افراد به شناسایی شرایط اقتصادی آنان اقدام می نماید. اما در این میان به دلیل وجود حساب های نیابتی، یارانه تعداد زیادی از افراد ناعادلانه قطع می گردد. زیرا افرادی که حساب آن ها اجاره داده شده است جزء اقشار پردرآمد جامعه نیستند. ولی به دلیل حجم زیاد تراکنش ها، جز دهک ها بالای درآمدی به شمار آمده و یارانه آن ها قطع می گردد.

برای درک بیشتر مسائل پدیده حساب های نیابتی برای هدفمندی یارانه ها می توان به حذف 200 هزار نفر در شهریور ماه سال جاری اشاره نمود. در پی این اقدام 14هزار نفر حذف یارانه های خود معترض شدند.[2] پس از اعتراض این افراد معین شد که حساب آن ها برای تراکنش های شخصیت های حقیقی و حقوقی استفاده شده است. به بیانی بهتر، سودهای کلان به نام این افراد و به کام مفسدین اقتصادی بوده است که روزبه روز بر ثروت خود افزوده و از بستر حساب های نیابتی سوءاستفاده می کردند.

با توجه به مطالب مذکور می توان نتیجه گرفت که کوتاهی دولت در ساماندهی حساب های بانکی باعث تقویت و افزایش مفسدین اقتصادی شده است. درواقع دولت باید به اصلاح ساختارهای موجود همچون ساختار حساب های بانکی پرداخته و عامل بروز فساد را از بین ببرد. حساب های نیابتی به مثابه توده ای سرطانی است که بخش های مختلف جامعه را دچار معضل می نماید. همان طور که تا به حال در زمینه های فساد و فرار اقتصادیاتی مسائلی را به وجود آورده است. امید است دولت با ساماندهی حساب های بانکی، از ادامه این فرایند در هدفمندی یارانه ها جلوگیری کند.

[1] https://b2n.ir/53330

[2] https://b2n.ir/40024

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 654

به "سنگ حساب های نیابتی بر سر راه هدفمندی یارانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ حساب های نیابتی بر سر راه هدفمندی یارانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید