آمریکا تعرفه واردات الوار کانادایی را 20 درصد بالا برد

به گزارش مجله پریها به نقل از بی بی سی، آمریکا روز دوشنبه تعرفه بر وارادات چوب نرم کانادا را 20 درصد افزایش داد. اقدامی که می تواند بر صادرات سالانه بیش از پنج میلیارد دلار صنایع چوب کانادا اثر بگذارد.اقدام تازه آمریکا باعث سقوط بهای دلار کانادا به پایین ترین سطح در 14 ماه گذشته شده است.

آمریکا تعرفه واردات الوار کانادایی را 20 درصد بالا برد

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

وزارت بازرگانی آمریکا در دفاع از این تصمیم گفته کانادا به طور نادرستی صادرات چوب خود به آمریکا را شامل یارانه می نماید و این وضع به صنعت چوب در داخل آمریکا لطمه می زند.

در همین حال، کانادا تعرفه 20 درصدی جدید را غیرمنصفانه و مجازات گونه خوانده است.

افزایش مالیات بر الوار کانادایی بخشی از مناقشه قدیمی میان دو کشور بر سر واردات چوب است اما همزمانی این تصمیم با تنش های به وجود آمده بر سر پای بندی آمریکا به معاهده تجاری آمریکای شمالی، نفتا، این تصمیم جدید دولت آمریکا را حساسیت برانگیزتر نموده است.

در همین حال، ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا در اطلاعیه ای گفته: این هفته، هفته بدی در روابط تجاری ما با کانادا بود... کانادا اغلب اوقات همسایه خوبی است، اما این حقیقت نباید مانع از آن گردد که آنها با قوانین بازی نمایند.

با وضع تعرفه جدید از سوی آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور که در آستانه یکصدمین روز حضورش در کاخ سفید قرار گرفته، پیام مهمی به اتاوا فرستاده و در حالی که مدعی شده برای تعهد به پیمان نفتا فقط چند اصلاح جزیی در متن این پیمان احتیاج است، با انتقاد از نحوه تجارت چوب و لبنیات میان آمریکا و کانادا، همسایه شمالی خود را نگران نموده است.

استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا بزرگترین صادر نماینده الوار و محصولات چوب در این کشور است. الوار و صفحات چوب نرم از مصالح اصلی ساخت خانه در بسیاری از ایالات آمریکاست.

در واکنش به تنش های تجاری اخیر میان واشنگتن و اتاوا، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا تصریح نموده که حمایت از منافع کشورش وظیفه اصلی اوست.

نخست وزیر کانادا گفته شما نمی توانید مرز میان دو کشور را بدون آسیب رساندن به شهروندان هر دو سوی آن، قطورتر کنید.

با این حال، ادعا در خصوص نامنصفانه بودن تجارت الوار میان آمریکا و واشنگتن سابقه ای طولانی دارد.

واشنگتن مدعی است دولت کانادا با وضع مالیات بسیار پایین بر مراتع درخت داری، بهای تمام شده الوارها را پایین نگه می دارد.

در پاسخ، مقام های کانادایی هم وعده داده اند که به طور جدی پاسخ این تصمیم آمریکا را بدهند.

کریستال فریلند، وزیر خارجه و جیم کار، وزیر منابع طبیعی کانادا در بیانیه ای مشترک ضمن انتقاد از افزایش تعرفه گمرکی برای الوار کانادا، این تصمیم را ناعادلانه و مجازات گونه ارزیابی نموده اند.

در همین حال، سوزان یورکوویچ، مدیر کل شورای بازرگانی الوار استان بریتیش کلمبیا در بیانیه ای گفته: این تعرفه گمرکی بدون توجیه است و اصرار و جدیت برای وضع آن هم فاقد هرگونه دلیل موجهی است.

استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا بزرگترین صادر نماینده الوار و محصولات چوب در این کشور است. صادرات الوار در کنار فیلم سازی و شیلات یکی از سه صنعت اصلی بریتیش کلمبیا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 445

به "آمریکا تعرفه واردات الوار کانادایی را 20 درصد بالا برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تعرفه واردات الوار کانادایی را 20 درصد بالا برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید